Köreldim

Küçük İşler Büyük Özgürlükler Kitabı | Kitap Önerileri

Mert BAŞARAN tarafından yazılan Küçük İşler Büyük Özgürlükler isimli kitap ile finansal özgürlüğümüzü konuşacağız.

Haemos Haemos - - 6 dk okuma süresi
50
Küçük İşler Büyük Özgürlükler Kitap Kapağı

Kitabın Adı : Küçük İşler Büyük Özgürlükler

Yazar : Mert BAŞARAN

Yayınevi : Butik Yayıncılık

Sayfa sayısı : 197

Para kazanmanın unutturulmuş sırları

Üniversite öğrenimim boyunca Mahfi Eğilmez kitaplarıyla beraber ekonomiye ilgi duymaya başladım. Bu süreçte gerek yurtdışı tecrübelerini bize aktaran hocalarımız, gerekse arkadaş çevremde de meraklılarımızın olması bu alana merağımı daha da perçinledi diyebilirim.

Kitap önerileri ve özetlerimin yer aldığı blog sayfamda her ne kadar edebi değeri olan eserlere çoğunlukla yer versem de, ekonomi okumalarını da paylaşmaya karar verdim. Çünkü ciddi manada enflasyonist bir dönemde, bu konuya ilgi duymayanlar dahi ilgilenmeli diye düşünüyorum. Yatırım 101 ile hafiften bir giriş yapmıştık.

Ekonomik Paylaşımlar

Bu paylaşımlarıma da İnstagramda sıkça rastladığım, sizlerin de en az 1 kez mutlaka denk geldiğiniz bir isim olan Mert BAŞARAN ile başlamak istedim. Çünkü kendisiyle düşüncelerimiz hem çok uyuyor hem de herkesin anlayabileceği bir dil kullanıyor. Aynı zamanda Kaan SEKBAN sonrasında kendimi en çok benzettiğim kişilerden 😅

Küçük İşler Büyük Özgürlükler Kitabının Konusu

Aslında kitap “Para kazanmanın unutturulmuş sırları” açıklamasıyla, amacını çok güzel ifade etmiş. Kapital, bizlere çok basit şekilde para kazanmayı değil de harcamayı öğretiyor. Bu sebeple de daima harca harca harca eğilimindeyiz. Hal böyle olunca da “biriktirin” diyen insanların istekleri hep bir itici gelmekte. Ancak bu kitap, çok çok küçük meblağların doğru yönlendirmelerle nerelere gelebileceğini çok güzel yüze vuruyor.

Kitabı sevdiklerinize, eşinize, dostunuza mutlaka hediye olarak almanızı öneririm. Zaten sizin okumanız gerektiği konusunda ilave bir cümle kurmama gerek yok diye düşünüyorum 😇

Finansal özgürlük

Temettü emekliliği, çalışmadan ömür geçirmek gibi pek çok terminolojiyi barındırıyor aslında. Kitabın çıkış nedeni de bu özgürlüğe giden yoldaki kapalı olan kapıları sonuna kadar aralayabilmek. Hani eş dost arasında konuşulan “kaç paraya işi bırakırsın?” sorusunun yanıtı diyebilirim. Şahsen şu anda aylık harcamamın 300 katına tekabül eden param kenarda olsa kendimi özgür hissetmeye başlarım gibi duruyor 😅

Şimdi sizlere kitaptan çok beğendiğim, benim de benzer şeyler düşündüğüm bölümlerden kısa kısa özetler geçeceğim. Kitapta çok daha fazlası olduğunu söyleyebilirim.

Terfi – Maaş Çıkmazı

Pek çoğumuz çalıştığımız iş yerinde terfi almak isteriz. Ya da farklı bir iş yerinden gelecek cazip bir teklif kafamızı karıştırabilir. Burada maksat hayattaki refah seviyemizi maksimize etmektir.

Terfi alınca da insanlar hemen daha güzel bir araba, daha iyi bir ev, daha iyi telefon almanın gayretine giriyor. Örneğin terfi almadan önce aylık 10.000 TL ile geçinen biri, maaşının 15.800 TL’ye çıkmasıyla beraber neredeyse 15.800 TL yetmeyecek vaziyete bir kaç ay içinde gelebiliyor.

Normal şartlarda aradaki 5.800 TL hiç yokmuş gibi davranılsa ve bu rakam kenara atılabilse çok daha farklı şeyleri yıllar sonrasında konuşabiliriz.

Kredi kartı borçlanması

Çoğumuz kredi kartı limitimizin yüksek olmasıyla övünüyoruz. Ve çoğumuz da kredi kartı harcamalarının bedava olmadığının farkındayız. Ancak buna rağmen bankaların verdiği %1-2’lik bonuslar bizi psikolojik olarak harcamaya itiyor.

Hele bir de artık her dükkanda POS cihazı olması nedeniyle neredeyse nakit taşımaz olduk. Bu da harcama yaparken çok daha rahat harcamalar yapmamıza sebep oluyor. Bu konuda ben çevreme yapılan ödeme kadar limit düşürülmesini öneriyorum.

Şu anda %4.25 – 4.55 aralığında bir faizden bahsediliyor. Bu her geçen gün artmaya da devam edecek gibi. Hal böyle olunca her temerrüde giren taksit, hane bütçesinde açılan kocaman bir gedik oluyor.

Enflasyonist dönemde birikim

Enflasyonist dönemlerde sıkça görülen paranın değer kaybını engellemek için çok fazla enstrüman var. Küçük İşler Büyük Özgürlükler kitabında Mert Abi özellikle arsa – hisse senedi çiftine dikkat çekiyor.

Burada doların da artık enflasyonu olan bir para biriminin olması da etkili bence. Kitap yıllar önce yayınlanmış olsa da, hala güncelliğini koruyor ve bence uzunca bir zaman da koruyacaktır.

Bu dönemde paranızı nasıl korursunuz, borçlarınızdan hızlıca nasıl arınırsınız, büyük patronların önerileri gibi pek çok kıymetli bilgiyi kitaptan edinebilirsiniz. Burada çok giriş bir yazı yazdım ancak ders notlarımı ve kitaplığımı biraz düzenleyebilirsem daha da detaylandırarak sizlere anlatmaktan mutluluk duyacağım 🤓

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir