Köreldim

Yatırım 101

Haemos Haemos - - 4 dk okuma süresi
187

Kitabın Adı : Yatırım 101

Kitabın Yazarı : Michele CAGAN

Yayınevi : Say Yayınları

Yayın tarihi : 2021

Sayfa sayısı : 246

Özellikle pandemi ile beraber sosyal medyada batan / çıkan şirketlerin devamlı olarak postları paylaşılmaya başlayınca; evde duran herkes ekonomiye ilgi duymaya başlar oldu.

Okuduğum bölümle alakalı şu sıralar yüksek lisans için kaynak taraması yaparken bazen de adından dolayı ilgi duyabileceğimi düşündüğüm ya da hakkında bilgi almak istedim kitaplar çıkıyor. Bunlardan ilki kripto paralarla alaklı olarak Bitcoin Paradan Sonraki En Büyük İcat isimli kitap olmuştu. 2. si ise Yatırım 101 isimli kitap oldu.

Adından da anlaşılabileceği üzere, üniversitelerde genelde “giriş – temel” anlamlarına gelen 101 kodu bu kitaba uygun görülmüş ve gerçekten de yatırım hakkında bizlere çok fazla bilgi veriyor.

https://giphy.com/gifs/looneytunes-looney-tunes-bugs-bunny-pay-day-67ThRZlYBvibtdF9JH

Manipülasyonlarrr !!

Özellikle son 2 haftadır Elon Musk’ın tweetleri üzerinden Bitcoin ve türevindeki coinleri devamlı hareketlenmesi, şirketlerin peşi sıra “biz de BTC aldık ha” açıklamaları ve aldık dedikleri dönemlerde piyasaya BTC satışlarının gerçekleştiği ortaya çıkmasıyla beraber kripto para piyasasının ne denli manipüle edilebilir bir piyasa olduğu ortaya çıkmış oldu.

Bunun yanı sıra herhangi bir yaptırımın da olmaması, yasal bir düzenleme getirilmemesi nedeniyle şu anda bana kalırsa kripto paralar kumar işi. Özellikle de halka erişimi konusunda çok hızlı adımlar atılması, herkesin “lan 2015’te alamadık bari şimdi alalım” düşüncesiyle bu piyasaya girmeye çalışması nedeniyle bu konuları daha da araştırmak gerektiğine olan inancım perçinlendi.

Kitap Bölümleri

Kitap, toplamda 10 bölümden oluşmakta. Yatırım yapmak isteyip, buna nereden başlayacağı konusunda merak ettikleri olanlar için güzel bir rehber.

Ancak kitabın dezavantajı; yazarın ABD piyasası üzerinden bu kitabı kaleme almış olması. Bazı piyasalar burada yok, bahsedilen vergi dilimleri ya da kitaptaki faiz oranları burada mümkün değil. Bizim mevcut piyasamız adeta private server olarak kalıyor onların ekonomisi yanında. O yüzden bazı vergi hususlarında bilmeyenler için kafa karıştırıcı noktalar olabilir, onları da biraz daha araştırarak bulabilirsiniz.

https://giphy.com/gifs/illustration-marketing-data-8gNQZ9IpkcdiAjfOgN

Kitap giriş bölümünde temel ekonomi terimleriyle başlıyor. Ardından hisse senedir, tahvil, yatırım fonu ve BYF’ler ile devam ediliyor.

Yatırım türleri, gayrimenkul yatırımları, döviz ticareti, emeklilik planları, sosyal yatırımcılık, yatırım porföyü ve tavsiyeler şeklinde de devam ediyor.

Fikir Hocası

Kitap, pek çok açıdan yatırımlarda alacağınız riskleri ölçüyor ve bunlara bağlı olarak çeşitli formüller ile yol göstermeye çalışıyor. Tabii ki bunları uygulamak ya da uygulamamak okura bırakılıyor. Sonuçta elimizin altında internet var ve her şeyi araştırabiliyoruz.

Açıkçası ben kitabı çok beğendim. Uzun zamandır konusu hakkında temelden başlayıp detaylı anlatım yapan kitaba denk gelmiyordum, bu adeta gözlerimin pasını sildi.

Fiyat ödediğiniz, değer ise elde ettiğiniz şeydir.

Warren Buffett

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir