Köreldim

Küküler Mesire Alanı

Haemos Haemos - - 6 dk okuma süresi
258

Pandemi nedeniyle yapılan kısıtlamalarda geçen hafta itibariyle kontrollü normalleşme dönemine geçtik. Geçen hafta havaların kötü olması nedeniyle bir organizasyon yapamayınca, kamp grubuyla Edirne’ye yakın, bir kaç akşam kalabileceğimiz kamp yerleri düşünürken aklıma küküler mesire alanı geldi.

Daha öncesinde Süloğlu tarafına giderken avcıların kullandığı bir kaç baraka vardı. Bu barakalar avcıların diye biz de pek sokulmazdık ama o zamandan beri orayla alakalı hep bir şeyler planlamıştık. Sahaja Yoga ekibiyle beraber Bungalovlarında bir kaç akşam kalmayı planlayıp, bir türlü ayarlayamamıştık. Zaten sonrasında ne yazık ki pandemi bizi mahvetti 😑

Bu hafta Cumartesi günü klasik keşiflerden birini yaparak, en azından kamp atacağımız alana bir bakmak istedim. Aldık içecekleri, attık bagaja sandalyeleri çıktık yola 😄

Ulaşım

Küküler Süloğlu’na bağlı bir köy olsa da; Edirne istikametinden gelen ziyaretçiler için Havsa yolu üzerinden de ulaşabilmek mümkün. Hasköy’den miss kokulu taze ekmeği aldıktan sonra, köyden çıkar çıkmaz benzinliğin hemen önündeki sapaktan sola sapıyoruz. Ardından Arpaç, Küküler köylerini geçtikten sonra hemen sağ tarafımızda mesire alanı kalıyor.

Edirne’den Süloğlu üzerinden yaklaşık 38km, Havsa yolu üzerinden yaklaşık 43km kadar mesafede. Yollar ise Süloğlu yolundan gelirken son 3-4 km toprak olması haricinde düzgün asfalt atılmış şekilde.

Pandemi Önlemleri

Pandemi önlemleri neticesinde Süloğlu Kaymakamlığı tarafından mesire alanı kapatılmış durumda ancak pandemiden sonra yeniden ziyarete açıldığında, Musabeyli korusu ile beraber kesinlikle tercih edebileceğim yerler arasında. Söğütlük, NATO vs. çok güzel ama çok kalabalık ve içki içen vatandaşlar nedeniyle gitmek biraz sakıncalı.

Mesire alanı imkanları

Alanda büyük bir göl var, bu gölün etrafında da oturmaya çeşitli banklar atılmış. Buralarda otururken aynı zamanda hemen arka taraftaki çocuk parkında kızanları meraya salmanız da mümkün 😂

Mesire alanında bungalov evler de mevcut ancak kiralama konusunda neler yapılması gerekiyor, bununla alakalı olarak bir kaç kişiye ulaşmak istediysem de; pandemiden sonrası işaret edildi. Bununla alakalı da yakın zamanda tekrar bir araştırma yapacağım.

Büyük bir gözetleme kulesi var ama, ben henüz çıkamadım. Edirne tren garında klasik fotoğraf çekilmek gibi, buraya gelen herkes fotoğraf çektirmek zorundaymış gibi tırmanıyor. Bana kalırsa sınır tarafındaki gözetleme kuleleri hem manzara hem fotoğrafçılık imkanı olarak daha fazla şey vaad ediyor olsa da; elbette burada da insanların vardır bir bildiği.

Küküler mesire alanı en sevindiğim nokta hem WC hem de çöp kovalarının olması oldu. Burada kamp atmak düşüncesindeyken, gruptaki kız katılımcılar için bu çok önemli bir kriter. Onlar adına hem temiz su hem WC imkanı olması beni sevindirdi. Gönül rahatlığıyla gelebileceğiz.

Henüz daha bahar aylarına yeni yeni girmeye başladığımız için henüz sonbahar manzaraları görünüyor olsa da; mesire alanı yola çok yakın olduğu için kamp yapacak grupların mesire alanı yanında bulunan ufak ormanımsı bir yer var. Ağaçlar tarafından çevrilmiş, açıklık gibi görünüyor ama dışarıdan buranın görünmesi çok zor.

Keşif çıkarımları

Ulaşım şehir merkezinden 30km, ilçeye 10-12km ✔

WC, temiz su mevcut ✔

Pandemi nedeniyle kapalı olsa da büfe mevcut ✔

Mangal alanları mevcut ✔

Göl, subaşı mevcut ✔

Gece ışıklandırma mevcut ✔

Etraftaki köylere yürüyerek gidilebilir, trekking için uygun parkuru var ✔

Ormanın içinde domuz ya da büyükbaş hayvanlar gezdiriliyor ❌

Haftasonları kalabalık olma durumu var, kamp için problem olabilir ❌

Bana göre iyi olsa da, acil durumlarda problem olabilir; Telefon çekmiyor ❌

Anayola çok yakın, geceleri piiz için geliyor olabilir ❌

Ancak genel itibariyle küküler mesire alanı bana kalırsa henüz beginner seviyedeki kampçılar için güzel bir yer. Bu konuda kaymakamlık yetkililerinden izin alınabilmesi halinde, şu günlerde gerçekten sosyal mesafenin korunduğu ve doğada olabileceğimiz bir etkinlik olabilir. Deneyeceğiz efenim 🙂

İlgili Yazılar

4 Yorum

 1. erdi - -

  daha önce de bir kaç kez küküleri duymuştuk. bu mevsimde sadece yürüyüş için gittik ancak bakımsız. umarım yakın zamanda kaymakamlık burayı temizler.

  1. Haemos - -

   Açıkçası son bir senedir hiç gidemedim ancak bu konuda yetkililerin ve köy halkının ellerinden gelen ilgiyi gösterebildiklerini düşünüyorum 😇

 2. erhan - -

  Küküler mesire alanı dendiğinde direk bu siteden aldığım bilgiler çok işime yaradı. Admine sonsuz teşekkür ederim

  1. Haemos - -

   Sizin adınıza çok sevindim, Trakya bölgesinin güzelliklerini daha da keşfetmeniz dileğiyle… 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir