Köreldim

Wikileaks: Beşinci Kuvvet

Haemos Haemos - - 2 dk okuma süresi
103

🌟🌟🌟🌟

Yönetmen: Bill Condon

Tür: Biyogrofik, Dram, Gerilim
Yapımı: 2013 – A.B.D.

 

Julian Assange’ın kurduğu ve dönemin oldukça önemli olaylarını devlet sırlarını deşifre ettiği “Wikileaks” ile alakalı olarak hem Assange’ın hayatını hem de kuruluşunu anlatan bir film. Wikileaks: Beşinci Kuvvet isimli bu film ile beraber tüm bu süreçleri kurulum haricinde görüyoruz.

“The Facebook” isimli Facebook’un kuruluşunu anlatan benzer bir çalışmada ise; Zuckerberg’ün nasıl sıfırdan Facebook’u kurduğu ile alakalı detaylı anlatım mevcutken, filmde mevcut kurulmuş bir sitenin geliştirilmesi hususuna yer verilmiş. Yine de pek çok krizin nedenini ve nasıl meydana geldiği hususunda oldukça önemli detayları içerisinde barındırıyor.

Aynı zamanda WikiLeaks’in nasıl son bulduğu veya neden son bulduğu gibi konulara da değinilmiş. Assange’ın biraz çocukluğuna inilmiş ancak doğruluğu ne denli, orası biraz tartışılır.

Bu dünyada başkalarına güvenerek yol alamazsın dostum. İnsanlar olmamak mümkün olana kadar sadıktır.

Filmde sanıyorum ki beni en etkileyen replik bu olmuştu. Bir de en etkileyen sahne, 2 ortağın tamamen doğaçlama olarak 2.000 Euro gibi bir miktara gözlerini karartarak yarım düzine sunucu alıp bunlaı 2-3 gün tüm Avrupa’yı gezip çeşitli merkezlere yerleştirmeleri oldu. Sanıyorum daha öncesinde benim de buna benzer sanallaştırma girişimlerimin oluşu beni buna biraz daha yakın hissettirdi. Ancak filmdeki sahnede tamamen kendisi gibi düşünen bir ortağının olması beni etkileyen bir diğer kısım olmuş olabilir 🙂

 

Wikileaks : Beşinci Kuvvet Fragman

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir