Köreldim

Uçmakdere

Haemos Haemos - - 5 dk okuma süresi
152

Pandemi süresince neredeyse iş dışında haftanın tamamını evde geçirmeye alıştığım şu günlerde, hafta sonu en azından hem biraz müzik dinleyip yolculuk etmek, hem manzara karşısında kahve keyfi yapmak hem de biraz kafa dinlemek için Uçmakdere tarafına gitmeye karar verdim.

Uçmakdere Hakkında

Uçmakdere, Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine bağlı eski bir Rum köyü. Özellikle mimari açıdan evlerinin güzelliğini çok beğendiğim için eski Rum köylerini ziyaret etmeyi çok seviyorum. Şu anda profesyonel anlamda fotoğraf çekimi yapamıyor olsam da; bu konuda eğitim aldıktan sonra muhtemelen Trakyada ilk gideceğim yerler arasında geliyor Balkan ve Rum köyleri.

Eski bir Rum köyü iken adı “Hoş yer” anlamına gelen Rumcadaki adı “Avdimio” imiş. Adı her ne kadar değişmiş olsa da, kesinlikle hala daha hoşluğunu kaybetmemiş. Köye girdiğinizde küçük bir köy olsa da, tezgahlar ve etraftaki rengarenk boyanmış mekanlarıyla sizi selamlıyor. 


Uçmakdere Yapılabilecekler 


Uçmakdereye gitmeden önce eğer bahar ve yaz aylarındaysanız, rüzgarın elverişli olduğu günlerde paraşüt sporunu deneyimleyebilirsiniz. Ben, şimdiye kadar köye daima bu hedefle gitsem de; sol tarafınızdaki uçurumu tırmandıkça beni bir korku alıyor ve paraşüt pistinin oralara vardığımızda vazgeçiyorum. Ama sizlere tavsiye ederim 😄
Ganos dağlarının eteklerinden başlayan tırmanışta, yaklaşık 15. km itibariyle yolun kenarına çekerek, dilediğiniz gibi termosunuzdan sıcak ya da soğuk içeceğinizi yudumlarken manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. 🥂
Eğer kamp yapmayı seviyorsanız; Uçmakdere köy merkezinden devam ederek, köyün üst kısmında bulunan ormanlıkta ya da sahile sıfır noktasında çok güzel campingler var. Buralarda da güvenli şekilde kamp yapabilirsiniz. 
Tırmanış yolunun kenarlarında güzel çay evleri bulunuyor, oralarda birer yudum çayınızı içebilirsiniz. 


Uçmakdere Ulaşım


Geldik işin en güzel kısmına… 😂 Uçmakdere yazdığınızda, navigasyon sizi Ganos dağının arka kısmından dolandırıyor. Arka kısım hem çok taşlık, hem toprak yol hem de manzara bakımından denizi görmediği için 10/10 değil de 4/10 gibi düşünebilirsiniz. Burayı nereden mi biliyorum? Emine Teyzenin yerine giderken grupça mekanı bilmediğimiz için bu yolu kullanmak zorunda kalmıştık. 
Süleymanpaşa Merkezden, sahili solunuza alıp dümdüz devam ediyorsunuz. Şehir merkezinden tam çıkarken bir benzin istasyonu var, onun önündeki kavşaktan sola doğru dönün, muhtemelen “liman” yazan tabela dikkatinizi çekecektir. Sonrasında sağ sol demeden dümdüz devam ederek, Kumbağ’a giriyorsunuz. Buradaki kavşaktan sol yaptıktan sonra bir daha sağa sola dönmeden yolu bırakmayın. 
“Uçmakdere” yazan hiç bir tabelayı takip etmeyin. Siz o yolu bırakmazsanız, o yol sizi zaten Uçmakdereye götürüyor. Yolun bir kısmı toprak ancak çok bozuk değil. Tırmanıştan hemen önce sağınızda bir mezarlık kalacak. Eğer onu bulmuşsanız, yanınızdaki arkadaşlar fotoğraf makinelerini hazırlayabilir çünkü 10-15 dakikaya Ganos eteklerinde harika bir yolculuk sizi bekliyor olacak 😇

Uçmakdere Dönüş Yolu


Eğer Trakya dışından geliyorsanız, dönüş yolunda Hayrabolu tatlısı ve Tekirdağ köftesi yemenizi öneririm. Aynı zamanda balıklar da genelde taze oluyor. Covid-19 nedeniyle Amaneyy kapalı olsa da; sahildeki balıkçılarda paket servis ya da ayakta yiyerek de faydalanabilirsiniz. 
Haftasonu gittiğimde hava yağmurluydu ve biraz kapalıydı. Buna rağmen çok sevdiğim bir yer olduğu için eğlenceli geçti. Yağmurun altında özgürce ıslanabilmek, insan pandemi yüzünden bunları bile özler hale geldi… 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir