Köreldim

Rotasız Seyyah

Haemos Haemos - - 5 dk okuma süresi
120

Kitabın Adı : Rotasız Seyyah

Yazar : Mehmet GENÇ ( Rotasız Seyyah )

Sayfa Sayısı : 337

Yayın tarihi ve evi :Ephesus Yayınları ❤ – 2020

Yıllardan beri bir YouTube kanalı üzerinden kendisiyle tanıştığım ( birebir tanışıklığımız olmasada, kendisinin videolarını sıkı takip eden biri olarak ) ve de uzunca bir yıldır takip ettiğim “Rotasız Seyyah” ın kitabını sonunda bitirebildim.
Uzun zamandır kitaplığımda geziyle alakalı olarak kitap yoktu, genelde ekonomi-tarih-edebiyat ağırlıklı takılırken bu değişiklik bilinçaltıma da çok iyi geldi. Gerçi pandemi döneminde bu tür kitapları okumanızı tavsiye edemiyorum çünkü insan sokağa çıkma yasaklarında yerlilerin o el
değmemiş ormanlardaki yaşantılarını, Meksika’daki macera dolu anıları, buram buram mistik kokular gelen yaşantıları ve de zorlukları gördükçe uzunca bir seyahate çıkmak istiyor 😁


Kitabın Konusu


Kitabın, Rotasız Seyyah’ın kuruluşundan itibaren başından geçenlerin anlatıldığı, aynı zamanda dünya üzerinde gördüğü yerlerle alakalı fotoğrafların yer aldığı ve bir o kadar da eğlenceli anıların yer aldığı bir gezi / tavsiye kitabı.
Kitabı okurken bazen kendinizi inanılmaz zor şartlarda bir apart odasında, bazen bir dağın zirvesinde, bazense lüks bir yaşantının içerisinde bulabiliyorsunuz. Tüm bunların en güzel yanı ise, uzunca bir zamandır takip ettiğiniz ve videolarını detaylıca izlediğiniz “aaa sahi şurada anlatılmıştı” diye ezbere bildiğiniz bir kanalın elle tutulur, gözle görülür, kitaplığınızda yer edinebilecek bir kitaba dönüşmesi.


Aynı zamanda okurlara neler yapılabilir kısmını aşılayan, gezmeyi seven ancak cesaret edemeyen ben gibi insanlara da özgüven aşılayan bir yanı da var. Hatta kendimi öylesine kaptırmışım ki, rüyamda hiç beklemediğim bir ekiple beraber Boston’a gidiyoruz 😀 ( bu arada kitapta Boston geçmiyor, şöyle bir geçmişe dönük taradığımda da Boston ile alakalı ne bir düşüncem, ne bir hayalim ne de bir yaşanmışlık var. İlginçtir, bu bir mesaj mıdır zaman gösterecek 😂 )

Kitap Hakkında


Kitap zaten konusu ve yazarı gereği başlı başına tam olarak benlik bir kitap. Bunun yanı sıra fotoğrafların kalitesi, baskının kalitesi, ciltlemenin muazzam olması, kitapta kullanılan font tipi ve büyüklüğüne kadar her şey kesinlikle çok güzeldi. Bunun yanı sıra kitabı aylardır kitaplığımda saklıyor
olmama rağmen açtığımda buram buram o kitap kokusunun hala içerisinde olması da beni çok mutlu etti.


Bu tarz bir kitap / albüm karışımı esere, en son 2002 dünya kupasının anlatıldığı kocaman kalın ciltli bir kitapta denk gelmiştim. Tabi o zamanlar çocuktuk, her ülkenin milli takım oyuncularının fotoğraflarının olduğu ve turnuvada neler yaptığının anlatıldığı genişçe bir kitap. Öyle ki; arkadaşımla beraber bu kitaptaki resimleri incelemek istediğimizde ikimiz yanyana otururduk, kitap açıldığında bir kısmı benim dizlerimde bir kısmı onun dizlerinde tam açılırdı. Bu o kadar büyük ebatlara sahip bir
kitap olmasa da, basım kalitesi ve fotoğrafların beni çocukluğuma götürdüğünü söyleyebilirim.


Kitabın sonlarına doğru ise “Bu kitabın basım ve yayın kalitesi, Ephesus Yayınlarının teminatı altındadır.” Notu, aynı zamanda teminata ilaveten bir de iletişim numarasının olduğu bir kart gözüme ilişti. Korsan kitapçılığın yaygınlaşmaya başlamasıyla kalitesi git gide düşen kitap basım işlerinde böylesi güzel bir not ile okura mesaj gönderilmiş olması? Pes doğrusu ! Yayınevinin diğer kitaplarını da temin etmeyi can-ı gönülden istiyorum.


Serinin Devamı

Rotasız Seyyah çıktıktan kısa bir süre sonra bu sefer serinin 2. Kitabı piyasaya sürüldü. Şu anda bu satırları yazarken, siparişimin onay maili de geldi. Kitap hakkında düşüncelerim kesinlikle daha da olumluya evrilecektir. Bu sebeple muhtemelen 2. Yazısını yayınlamak yerine buraya ufak güncelleme yapabilirim.
Kendisinin yeni maceralarını takip etmek isteyenler olursa, bu link üzerinden Mehmet abinin kanalını ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir