Köreldim

Seven Sisters ( Yedinci Hayat )

Haemos Haemos - - 4 dk okuma süresi
216

Filmin Adı : Seven Sisters ( Yedinci Hayat )

Yönetmen : Tommy Wirkola

Tür : Bilim kurgu – Aksiyon

Yapımı : 2017 – Fransa

Filmi izlemeye başlamadan önce sürekli olarak “lan acaba doğru film mi bu?” diye düşündüm. Çünkü filmin adının seven sisters olması, Türkçe olarak yedinci hayat olarak çevrilmesi ve filmin afişinde pazartesi günü neler oldu tarzında bir anlamın olması sürekli olarak bana bu soruyu sordurdu.

Sonunda ise fragman ile izlediğim filmdeki karakterleri uyuşturunca, doğru filmi izlediğime emin oldum 😅

Filmin Konusu

Film 2050’den sonrasındaki dünyayı anlatıyor. Sürekli artan nüfus, dünya üzerindeki tarımsal alanların yetersiz kalması nedeniyle beslenemeyen ve açlıktan ölen insanlar. Bilim adamlarının bulduğu çok çok verimli ve susuzluğa dayanıklı olan genetiği ile oynanmış besinlerde ise hastalık kapılması nedeniyle insanlık çok zor durumda. Bu nedenle de bir kanun düzenleniyor ve her aile yalnızca 1 çocuk sahibi olabilir deniyor. E ama insanoğlunda sayaç yok ki anacım, filmin başrol kahramanların da böyle bir dünyaya geliyor, yediz olarak.

Doğum esnasında annelerinin vefat etmesi nedeniyle onlara büyükbabaları gizliden bakmak istiyor. Çünkü eğer tespit edilirse devlet diğer 6 kardeşi direk olarak “derin uyku” denen kapsüllere gönderiyor, oradan sonra da ne olacağı meçhul… İsim koymak istediğinde ise haftanın günlerini; Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar isimlerini koyuyor. Evde eğitimlere başlanıyor. Günler günleri kovalarken, artık dışarı çıkma vakitleri gelmeye başlıyor. Hal böyle olunca da büyükbaba onlara 7 ayrı vücut ancak tek kişilik olmak konusunda eğitimler veriyor.

Seven sisters denmesinin de nedeni işte tam olarak bu 7 kardeş. Sonrasında her gün, o gün kimin adıysa o dışarı çıkmaya başlıyor. Pazartesi günleri Pazartesi, Salı günleri Salı gibi.. Haftada yalnızca 1 gün dışarı çıkılıyor. E tabii bir elin parmakları bile bir değilken, 7 ayrı kardeş 7 farklı insan demek oluyor. Böyle olunca da işler kontrolden çıkıyor sonrasını merak edenler ise filmi izleyerek meraklarını giderebilirler 😇

Film Hakkında

Film kesinlikle ince düşünülmüş detayları da içerisinde barındırıyor. Örneğin belli olmamaları adına bir kardeşin parmağı koptuğunda diğer 6 kardeşin aynı anda parmağının o şekilde kesilmesi, çok çok sahne sonra ise aynı biçimde o kesik parmağın bir şekilde işe yaraması tutarlılık yönünden beni oldukça etkiledi diyebilirim.

Netflix yapımı olan bu filmde tek eksik dış mekan konusundaki “Selena”varimsi çalışmalar diyebilirim. Açlık oyunları serisini izleyenler ile bu filmi izleyenler ne demek istediğimi kesinlikle anlayacaklardır, keşke aksiyon sahnelerinde biraz daha seyirciyi içerisine çekebilseymişler.Bir de filmin sonuna doğru bitmek bilmeyen dövüş sahneleri de “bi ölün be karşim” dedirtmedi değil. Ama yine de kesinlikle izlemenizi tavsiye edebileceğim, son derece güzel vakit geçirten bir film 😋😊

Seven Sisters film fragmanı

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir