Köreldim

Savaşın Efsaneleri

Haemos Haemos - - 3 dk okuma süresi
130

Her ne kadar bir “beyaz perde” kategorisinde olmasa da; tam bir dizi kategorisine de koyamayacağım için İzlediğim Diziler sekmesinde bu programa yer veremeyeceğimden bu yazıyla biraz olsun anlatma şansı bulmak istedim. Zira Savaşın Efsaneleri isimli program, son günlerde sanırım oldukça saran bir yapım oldu.

Edirne’ye gittikçe televizyon programlarına baktığım için, en son Edirnedeyken “Sanayi savaşları” isimli program ile TRT Belgesel ile karşılaşmıştım. O dönemde oldukça eski motor parçalarından son derece güzel görevlerle güzel işler çıkaran ustaların yarıştığı bir program olduğu için ilgimi çekmişti. Sonrasında da uzunca bir süre TRT Belgesel veya benzer programlarını izlememiştim.

Sonrasında YouTube’un önerilenler kısmında TRT Belgesel’in olması ve sıra beklerken karakolda gözüme ilişen TRT Belgesel sayesinde yeniden bir göz atma gereksinimi duydum. Gerçekten de programların hepsi birbirinden kaliteli ve güzele benziyorlar ancak benim son dönemdeki tarihe merak salmış olmamın da etkisiyle “Savaşın Efsaneleri” isimli yapımla bunu biraz olsun gidermek istedim.

Şu anda yanlış bilmiyorsam yaklaşık 15 bölümlük olan bu seri, büyük savaşların yanlış bilinen gerçeklerini tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor. Aynı zamanda görüntü kalitesi ve anlatım da son derece güzel, kendisine çeker cinsten. Boş vaktimde tüm seriyi izlemeyi düşünüyorum. Benim ilk izlediğim bölüm serinin 6. bölümü olan “Mete Han” olmuştu. Ve kitaplarda uzunca araştırmalardan sonra elde edilebilecek pek çok bilgiyi burada 52 dakikalık bir bölümde öğreniyorsunuz.

Aynı zamanda öğrenmekle de kalmıyor; dönemin sosyal, kültürel, coğrafi, iklimsel yönleri hakkında fikir sahibi olurken, o dönemin giyim kuşam ve savaş sanatları konusunda da son derece güzel çalışılmış. En azından izlediğim bölümden elde ettiğim izlenim bu yönde olmuştu.

Boş vaktiniz de sizlerin de en azından bir şans vermesini dilediğim, kaliteli zaman geçirilebilecek aktivitelerden olan “belgesel izleme” eylemini gerçekleştirebileceğiniz ve tarihsel merak unsurunu son derece güzel şekilde kamçılayabileceğiniz bir program.

Yapımcılarına sonsuz teşekkürler, ellerinize kollarınıza sağlık 😄

Hemen alt kısma da ilk izlediğim bölümü bırakıyorum. Olur da izlemek isterseniz, direk olarak aşağıdaki player üzerinden izleyebilirsiniz.

Savaşın Efsaneleri 6. Bölüm – Mete Han

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir