Köreldim

Rüyalarımız ve Anlamları

Haemos Haemos - - 10 dk okuma süresi
113

Kitabın Adı : Rüyalarımız ve Anlamları

Yazar : Ayşe AK

Yayın Evi : Çörekotu

Sayfa Sayısı : 536

Eskişehir gezisi esnasında uğradığımız kitapçıdan bahsetmiştim. Bu kitapçıdan aldığım bir diğer kitap da buydu. Kitabı almamdaki sebep; bu evrende en ufak bir hayvanın, eşyanın dahi bizler için bir anlamı var. Her gece uykuyla beraber “yarı ölüm” konumuna geliyoruz ve neredeyse günümüzün 3’te 1’i uykuda geçiyor. “Peki bu uykuda görülen rüyalar gerçekten tesadüfi mi yoksa bize bir şeyler anlatmak mı istiyor?” sorusunun yanıtını biraz daha araştırabilmek için bu kitabı tercih etttim. Rüyalarımız ve anlamları isimli kitapta aslında aradığım pek çok şeyin yanıtını da buldum diyebilirim.

En’am suresi, 60. Ayette ise uyku ile alakalı şöyle bahsedilmekte;

“Geceleyin sizi öldüren (öldürür gibi uyutan), gündüzün de ne işlediğinizi bilen; sonra belirlenmiş ecel tamamlansın diye gündüzün sizi dirilten (uyandıran) O’dur. Sonra dönüşünüz yine O’nadır. Sonunda O, yaptıklarınızı size haber verecektir.”‌[5]

Rüyalar konusunda Kur’an-ı Kerim de pek çok ayetlerde bu konuya yer vermiş, rüyaların da çeşitlerinin olduğu ve her rüyanın gelecekten haber veremeyeceği gibi, her rüyanın da boş olmadığından bahsedilmiştir. Geçmişte Hz. Yusuf’un rüya yorumunun ne denli önemli bir yeri olduğunu biliyoruz.

İşin dini bir boyutunun olduğu aşikar, bir de bunun yanında enerji boyutu var(mış.) Ben bunu da bu kitaptan öğrendim. Yıllardır yaptığım Sahaja Yoga da da amaç saf arzu ve saf enerjidir. Rüyalarda da eğer ki saf bir enerji ve arzuya ulaşmış “arınmış” bir zihne sahipsek gelecekten rüyaların görülmesi pek mümkün olabiliyormuş. Ancak yazar, günlük koşuşturmacada artık insanların bunu çok zor başarabildiklerinin de tespitini yapmış vaziyette.

Rüyalar Bilinçaltımızın Terapisi

Aslında kabuslar daima bize kötü gelmiştir, sürekli olarak kötü şeyleri bize anımsattığı için anlatmaktan dahi çekindiğimiz rüyalardır. Ancak aslında kabus görmenin faydalı olduğunun da bu kitap sayesinde farkına vardım. Bilinçaltımız birikmiş olan geçmişteki şartlanmalarımız, gelecek kaygımız, günlük koşuşturmacada içimize attığımız ne kadar söylemediğimiz şey varsa bunları “kasette” kaydediyormuş ve sonrasında bunları rüyada yaşayarak onları kusarak bir nevi arınıyormuş. Bu sebeple rüyalarımızda gördüğümüz kabuslar konusunda da endişelenmemek gerek 🙂

Geleceğe Ait Rüyalar

Geleceğe ait rüyalar ile alakalı olarak ise “berrak su” benzetmesi yapmak mümkün. Önümüzde temiz ve berrak bir su var. Biz bu suyun içine bir şeyler atıyoruz. Taş veya bşaka cisimler ve bir arkadaşımıza gösteriyoruz. Su berrak olduğu için hemen atılanlar görülüyor. Var olan bir şeyi berrak bir suyun içinde görüyoruz. İşte geleceğe ait gördüğümüz rüyalar da bu su örneğine benziyor. Gözlerimiz, kalbimiz ve ruhunumuz bu berrak su gibi; olaylar ise içine attığımız ve zaten elimizde olan taşlar cisimler.

Biz ne kadar saf ve temiz bir iç benliğe sahip isek geleceğe ait rüyalar görmemiz de o denli güçlü bir ihtimal haline geliyor.

Rüya Oluşumu ve Telepatik Sistem

Rüyamızda gördüğümüz insanla bazen bir kaç gün içinde karşılaşırız ya da ondan haber alırız. Böyle bir durumda “aaa falanca gün seni rüyamda  görmüştüm” diye bahsederiz. Peki bu nasıl oluyor? Bunun bir tesadüften bir tık daha fazlası olduğuna dair Rüyalarımız ve Analizleri isimli kitapta “anten” benzetmesi yapılmış. Rüya oluşumu ve telepatik sistem şu şekilde özetleniyor;

Bir radyo istasyonu düşünün, bu istasyona antenler aracılığıyla, vericiler aracılığıyla, haber ve bilgi geliyor, fakat hava çok yağışlı bulanik ve elektrikliyse veriler ve alıcılar tam kapasite ile çalışamıyor ve bilgileri çok açık bir şekilde alamıyor. İşte, uyanıkken birçok işle uğraşan insan, aynı bu bulanık hava gibi bilgileri tam olarak beyninde deşifre edemiyor, fakat ne zaman ki uykuya  giriyor ve tüm beden sistemi rahatlıyor; işte o zaman, insanın taşıdığı ruh boyutunun kapasitesine göre antenleriyle gelen bilgileri rahatlıkla alabiliyor ve beyindeki bir merkezde bunları yayınlayabiliyor.

Renkler ve Anlamları

Beyaz renk aydınlığı gösterir. Beyaz renk, temizliği, doğruluğu ve işin olumlu bir şekilde gelişip biteceğini de gösterebilir.

Mavi, ama Türk mavisi gibi koyu ve güçlü mavi tona hakim renkler, kuvvete ve aynı zamanda kısa süreli bir durgunluktan sonra selamete çıkılacağını gösterebilir.

Pembe, aşkı ve muhabbeti,

Siyah, Giysinin parlaklığına göre tez haber veya Allah tarafından gelecek çok kısa süredeki bir yardımı ve aynı zamanda da dini açıdan iyi bir mertebede olduğunuzu gösterebilir.

Kırmızı, genelde tez ve sıkıntılı bir haber olarak yorumlanır.

Sarı, her türü hastalıktır. Yalnız çok parlak, acı sarı, güç ve kuvveti gösterir.

Lacviert, genelde manevi gücü ve kuvveti kullanabileceğini gösterir. Manevi mertebeyi de işaret eder.

Mor ve eflatun, çok önemlidir ve dikkat edilmesi gerekir. Yine maneviyatın derecesini ve yüksekliğini aynı zamanda da sizin gücünüzün fazlalığını işaret eder.

Rüyada Uzun Zamandır Görmediğimiz Kişiler

Rüyamızda birini gördüğümüzde, eğer bu kişiyle uzun süredir görüşmemişsek bu rüyanın anlamı için o kişinin adının anlamını araştırmalıyız. Aynı zamanda o kişinin karakteri de bizlere yardımcı olacaktır. Örneğin o kişi yalancı, düzenbaz, hilekar biri ise; yakın zamanda kandırılma olayının başınıza gelebileceğini düşünebilirsiniz.

Rüyaya Yatmak

İslam dininde de “istihare” olarak bilinen bu metod ile karar veremediğimiz ya da sonunun hayır mı şer mi olduğunu bilemediğimiz konular hakkında fikir edinmek için rüyalardan yardım almaya deniyor. Bu kitap sayesinde bunu da öğrenmiş oldum ve bir konu için bunu denedim. Sonucunun hayırlı olması halinde zaten yanacak buralar. 😂

 

Rüyalarımız ve Anlamları isimli kitapta, her nesne için çok güzel yorumlamalar yapılmış. Neyi ne zaman gördüğümüzde ne olur gibisinden. Ancak her insanın bilinçaltının farklı çalışması ve imgelerinin farklı olması nedeniyle genelde yorum yapma tekniği üzerinde durulmuş. Örneğin yıkık bir ev görmek kimileri için bir ölüm haberi iken, kimileri için geçimsiz bir kadını, kimileri için ise zenginliği ifade edebiliyor. Bu yüzden de bunları dikkatle gözlemlemek gerekiyor.

Kitap genel olarak ansiklopedi ve sözlük karışımı bir kitap olduğu için, okumak biraz sancılıydı 😅 Yaklaşık 6-7 yerde aynı konuların tekrar etmesi de; bir yerden sonra okuru kısır döngüye girmiş hissine sürüklüyor. Ancak günümün bazen yarısını geçirdiğim rüyalar alemi ile alakalı da pek çok konuya ışık tuttu.

Aynı zamanda yazar bu konuyla alakalı olarak oldukça donanımlı biri. Yaklaşık 35 yıl kadar tüm rüyalarını defterine yazmış, tüm imge ve sembolleri kendisine göre yorumlayarak bunların belli bir formülasyonunun olduğunu keşfetmiş. Sonrasında da kitapta nelerden nelere bağlantı kurulabileceği konusunda bilgiler veriyor. Açıkçası her ne kadar okuması zor bir kitap olsa da; okuduğum ve bana ilerleyen dönemlerde çokça şey katacağını bildiğim bir kitap olduğu için hiç pişman değilim.

Yazarın ellerine, emeğine ve yüreğine sağlık. 😊

 

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. selma - -

    Rüyamda siyah görünce korkmuştum iyi geldi 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir