Köreldim

Sahaja Yoga

Haemos Haemos - - 4 dk okuma süresi
141

Merhabalar,

Bu yazımda sizlere yaklaşık 21 gündür denediğim ve denemeyi de uzun süre daha devam ettireceğimi düşündüğüm bir konudan bahsetmek istiyorum; Sahaja Yoga.  Bir arkadaş grubum vasıtası ile Edirne’de “Sağlıklı Yaşam Derneği” nde tamamen ücretsiz şekilde yoga kursu olduğunu öğrendim ve hep beraber bu tecrübeyi deneyimlemek istedik.

Halk arasında bilinen kısa plates topu üzerinde ya da açma-germe gibi esneklik çalışmalarıyla yapılan beden yogasından farklı olarak bu yoga türü “Dikkatin yogası” olarak nitelendirilmekte. İlk dersin acemiliği ile eşofman vs. alıp gitsek de, sonrasında bunun istenen herhangi bir kıyafet ile de yapılacağını anlamamız ile sonrasında normal şekilde devam ediyoruz. 🤣

Sahaja Yoga; genel amacı geçmişteki endişelerimiz ve gelecekteki şartlanmalarımızı ortadan kaldırarak, dengede kalmayı hedefleyen bir yoga türü. İnsanın kuyruk sokumundan itibaren yayılan enerjinin harekete geçirilerek, bunun kontrol edilmesini ve bu enerjinin gücünü keşfetmemizi bizlere öğütlemekte.

Saja Yoga’nın kurucusu Shri Mataji, esasen bir tıp doktoru ve varlıklı sayılabilecek bir aileden gelmekte. Bilimsel bilgisinin de faydasıyla bu öğretiyi bulması, aynı zamanda bu öğretinin bilimsel bazı temellere dayandığını da bizlere göstermekte. Chakraların anlamları ve tıp biliminde ifade ettikleri anlamlara da bakıldığında, pek çok davranış ve söylem bilimle doğrudan ilişkili.

Shri Mataji hakkında detaylı bilgi için bu adresi  ziyaret edebilirsiniz.

İlk meditasyon zevkinden bu yana, neredeyse her gün meditasyon yapmaya başladım. Ve de bunu yaparken, çevremdeki insanların da bendeki değişimi fark etmeleri beni son derece mutlu etmekte. Bilgisayar ve yazılım işiyle uğraşırken, gün içerisinde pek çok stresli durumla karşılaşıp öfke krizi geçiren ben; “süt dökmüş kedi” oldum çıktım 😅

Meditasyonun yanı sıra, geceleri yatmadan önce hazırlanan tuzlu su için de çalışma yapmanızı öneririm. Kesinlikle oldukça faydalı.

Şunu da belirtmeden geçmek istemiyorum. Kur’an-ı Kerim okuyan, namaz kılan bir insanım. Ancak Sahaja Yoga yapmaktan da son derece keyif alıyorum. Bazıları bu öğretinin bir din olduğunu düşünüyorlar fakat öyle bir durum kesinlikle söz konusu değil. Bu öğreti bir tedavi vaadinde de bulunmamakta; pek çok bağımlılığını yenen örneklem olsa da ( kanseri yenenler, sigarayı bırakanlar, psikolojik sorunlarının üstesinden gelenler vb. ) , kesin bir vaad verilmemekte.

 

Program Hakkında Faydalı Linkler

Eğer ki sizlerin de böyle bir arayışınız var ise öncelikle aydınlanma programı için; Tıklayınız

Tuzlu şu çalışması için; Tıklayınız

Online meditasyon çalışması için; Tıklayınız

 

Merak ettiğiniz her türlü sorunuz için bana ulaşabilir, çevrenizdeki en yakın dernek ve Sahaja Yoga ile alakalı tüm bilgiler için http://www.sahajayogaportal.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sağlıkla kalın 🙏

 

İlgili Yazılar

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir