Köreldim

İletişimin Kadarsın Kitap Özeti – Kitap Önerileri

İletişimin Kadarsın ! isimli kitabın kitap özeti ve kitabın konusu olan iletişim hakkında bazı düşüncelerim.

Haemos Haemos - - 5 dk okuma süresi
127

Kitabın Adı : İletişimin Kadarsın

Yazar : Osman Fatih CENGİZ

Yayınevi : Çınaraltı

Basım yılı : 2023

Sayfa sayısı : 204

“Ağzından çıkanla alın yazın arasındaki en kısa yola dair hikayeler…”

Türkiye gibi öfkenin yoğun olduğu toplumlarda, en büyük eksiğin iletişim olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple de günlük hayatta öyle ya da böyle mutlaka kullanmak zorunda olduğumuz iletişim yetimiz bu yazımızın konuğu. İletişimi, İletişimin Kadarsın ! isimli güzel kitapla işleyeceğim.

İlk aşkınızın yanağına kondurduğunuz öpücükten tutun yüz yıllık global bir markanın iftar sofranıza iliştirdiği iki buçuk litrelik eğri büğrü şişedir iletişim.

Şunu da diyebiliriz; iki kişi arasında çıkan kavgadan tutun da Birinci Dünya Savaşı’na kadar pek çok musibetin baş müsebbibi iletişimsizlik.

Çocuk yaşlarımdan başlayarak uzunca bir süre bilgisayar başında iş odaklı çalışmaktan mıdır bilinmez, insanlarla iletişimimin bir hayli zayıf olduğunu düşünmüşümdür. Özellikle okuduğum bölüm gereği çok yoğun iletişim halinde kalmam gerektiği halde. Bu sebeple de yüksek lisansımı reklamcılık / pazarlama üzerine bir türlü yapamıyorum, çünkü iletişim becerilerimin yeterince iyi düzeyde olmadığını düşünüyorum.

Allah zenginleri doyursun, fakirler halde anlar.

Daha öncesinde bir kitapta okumuştum ve bana büyük bir farkındalık kazandırmıştı; karşımızdaki insanı gerçekten mi dinliyoruz, yoksa konuşma sırasının bize gelmesini mi bekliyoruz? Aslında iletişimde en büyük problemin bu olduğunu düşünüyorum. İnsanlar artık her şeye tahammülsüz. Youtube – İnstagram videoları dahi uzun gelmeye başladığı için Shorts diye bir olay çıktı. Eskiden beri uygulama kullananlar hatırlayacaktır, bir dönem Vine isimli bir uygulama vardı 7 saniyelik videolar için. Ve milyonlar kaldırdılar.

Bu şekilde olunca, gündelik hayatta da çoğu zaman insanlara bir soracağım varsa net şekilde sorarım ya da soru soracağını anladığım biriyse direk sorusunu sormasını isterim. Oturup da saatlerce muhabbet edebilen insanlara imrenmişimdir, sanki zaman ölüyormuş gibi gelir. Ve o esnada işler bir türlü yetişmeyecekmiş gibi..

Bütün dünya benim olsa gamım gitmez nedendir bu

Çün ezelden gam türabıyla yoğrulmuş bedendir bu

İletişimin Kadarsın kitabı özeti

Aslında kitap, okuma listemde olmamasına rağmen Amazon üzerinde görüp merak etmem neticesinde aldığım bir kitaptı. Kitabın yazarı, iletişim alanında oldukça yetkin bir isim. Aynı zamanda çok da iyi bir pazarlamacı. Kitapta çeşitli alıntılar, başından geçenler ya da dostlarının başından geçenleri çok güzel anlatmış.

Anılarla pekiştirilince tüm konular bana daha anlamlı gelir. Bu kitaptaki 35 bölümün, 35 i de apayrı bir anı, yaşanmışlık. Hal böyle olunca özümseyerek bunu içselleştirmek daha kolay oldu. Kitabın anlatımı çok yalın ve anlaşılırken, basım kalitesi de bir hayli güzeldi.

Kitapta akademik bilgiden ziyade, gündelik bilgiye ağırlık verilmiş. Her bölümün sonunda “kıssadan hisse” tadında bir özet geçilmiş. Yazandan da, emeği geçenden de Allah razı olsun. Tamamen farklı şeyler öğrettiğini söyleyemem ancak iletişim konusunda güzel örnekler var. Bu sayede bildiklerini pekiştirme noktasında çok yardımcı oluyor.

Kitap kişiden kişiye göre değişir bir türde. Kimi için hikaye, kimi için kişisel gelişim kitabı, kimi için ise bir eğitim kitabı. Eğer sizler de kitaplığınızda bana göre kişisel gelişim – iletişim anlamında kaynak olmasını isterseniz, kitabı temin edebilirsiniz.

Kitap hakkında spoiler vermeden bu kitabımızın da özetini bitirmiş olayım. Diğer kitap önerileri ve kitap özetleri için sitemi takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. Şeriman - -

    Kitap önerileri sayfanızı görüp geldim, konuları oldukça ilginç kitaplar var. Hem bunlar hem de İletişim konulu bir kitaba yer verdiğiniz için teşekkürler. Kitap tavsiyelerinizi artık takip edeceğim 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir