Köreldim

Do Not Disturb Filmi Konusu ve Özeti

Haemos Haemos - - 6 dk okuma süresi
160

Filmin Adı : Do Not Disturb

Yapımcı : Cem YILMAZ

Yayın Tarihi : Eylül 2023 – Netflix

Süre : 1 Saat 54 Dk.

Tür : Dram

Cem Yılmaz’ın filmleri konu olduğunda, mutlaka izlemek için can atan biriyim. Netflix’te bir yapımı daha bugün itibariyle gösterime girince, hemen izlemek istedim. Bu yazımda sizlere Do Not Disturb isimli filmden bahsedeceğim.

Filmin Konusu

Film, Metin ( aşk gemisi isimli filmden kendisine Ayzek diyor ) isimli kahramanımızın sosyal medya üzerinden izlediği perisozler isimli kanalın kişisel gelişim videolarıyla başlıyor. Bu videolar sayesinde pandemi döneminde her yer kapalıyken Komodor isimli bir otele personel olarak giriyor. Başlangıçta denizde çalıştığını ancak şu anda karada olmaktan dolayı rahatsız olduğunu “galiba beni kara tutuyor” cümlesinden anlıyoruz. Tabii bu videolar esnasında anne müdahalesi ve “ne zaman evleneceksin” geyikleri de dönüyor.

Girdiği otelde, annelerinin uygun gördüğü kız Zuhal de personel olarak çalışıyor. Kız güzel sanatlar konusunda başarılı, oğlan kızı görür görmez işin olmayacağını düşünüp annesine haber ediyor. Bir müşterinin intihar girişimi ( başarısız ) vesilesiyle kızın ayağının sendelediğini fark ediyor. Çok masum olan karakterimiz buna da içerleniyor.

Göreve başladığı ilk geceden mahallenin eczacısı Saniye Hanım ile tanışıp ondan hoşlanıyor. Saniye Hanım da alkolik ve eczacı. İlerleyen saatlerde mahallenin madde bağımlısı eczaneye dadanınca dayanamayıp gidiyor, bir güzel bıçağı yiyince hem Zuhal hem Saniye çok tedirgin oluyor. Böylece Saniye ile tedavi ayağına güzel bir iletişim kuruyorlar. Bu esnada Zuhal de eczane kapısında nöbet tutuyor.

Bu esnada intihar girişiminde bulunan müşteri Bahtiyar Bey, Ayzek’e onu öldürmesi karşılığında para teklif ediyor. Parayı kabul etmeyince, bu sefer saksafon + cep telefonunu teklif ediyorlar ve Ayzek’i böylece ikna ediyor. Bir şekilde ikna olan Ayzek, kafasında cinayeti kurguluyor.

“Hayatta her yoksunluk, yanında umuduyla paket olarak gelmiyor.”

Ve böylece Bahtiyar Bey, güzel bir aforizmayla geceye giriş yapıyor. Sonrasında Zuhal ve Metin birbirlerini bu süreçte tanımaya başlıyorlar. Ve ailelerin bu düşünceleriyle alakalı oturup konuşuyorlar.

Ayzek ile gerilim dolu

Bu esnada bir kaç kez Metin’e gemi kornası sesleri duyuluyor. Bahtiyar Bey’in öldürülme teklifini keklemek için kendi haplarından çaya kattığı için kendisinin içecek hapı kalmıyor. Böyle olunca da gerek instagramda gördüğü o sözler sayfasının adminini, gerekse de odaları farklı görmeye başlıyor. En sonunda odanın kapısındaki “Do not disturb” yazısını alıp boynuna asıyor. Eczacı da ilaçları vermeyince, iyice sıvıyor.

Eczacı bununla biraz eğlenip, ardından istediği ilacı veriyor. Bu ilacı içer içmez otele dönüyor, hayaller görmeye yanılsamalarla konuşmaya devam ediyor.

Sonrasında instagram hayali karakterinin aslında 2 sene önce ölmüş biri olduğu ve 2 senedir ölü birinin videolarını izlediğini fark ediyor. Bununla beraber uyanış da başlıyor tabi.

Tam normale dönüp saat 7’de Hacer ablaya nöbeti devredecekken; kimliksiz şekilde otele kaydını yapmadan aldığı Davut geliyor. Meğer Davut Hacer’i vurmak için akşamdan sabaha kadar uyumamış. Bunu öğrenip, tüm güveninin sarsıldığını hisseden Ayzek bu sefer kaçmaması için Davut’u ayağından vuruyor.

Finalde topladığı tüm bahşişleri de Zuhal’e vererek “git okulunu oku” diyor ( Vay arkadaş ne kadar bahşiş )

Sezgi mi bilgi mi? Do Not Disturb Hakkında

Do Not Disturb isimli Cem Yılmaz filmi aslında bizim alışık olduğumuz komik Cem Bey yerine tam tersi bir karakter görmemizi sağlıyor. Belalı ancak çok yufka yürekli, dram içerisinde bir o kadar da düşündürücü bir karakter yaratmışlar. Oyunculuklara diyecek hiç bir şey yok.

“Sosyal medya gençlerin beynini yıkıyor” temasıyla beraber gerçekten muazzam bir iş ortaya konulmuş. Günümüzün kanayan yarası sosyal medya toksikliği de burada çok güzel işlenmiş. Sosyal medyada takip edilen pek çok hesabın esasen boş olduğunu böylece izleyici de fark edebiliyor.

Çok çok beğendim, özellikle Cem Yılmaz’ı yıllar sonra “ya acaba nasıl oynardı?” diye farklı rollerde komedi dışında düşünmek zorunda kalmadan direk bu filmi referans gösterebileceğiz 🙂

İzleyin, izletin efendim.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir