Köreldim

Netflix Kübra Dizisi

Netflix'in yeni Türk yapımlarından Kübra dizisi ve dizide yer alan göndermeleri incelediğim yazım.

Haemos Haemos - - 7 dk okuma süresi
171

Netflix, şüphesiz ki Dünya çapında kabul görmüş pek çok yapıma imza atmış bir platform. Ancak son zamanlarda belki de sürekli değişen sektörle beraber, eskisi kadar kaliteli yapımlar çıkaramadığını düşünüyorum. Hal böyle olunca da, çıkan dizileri sıkı sıkıya takip etmeye çalışıyorum. Bu yazımda da henüz yeni yayınlanan Kübra dizisi konuğumuz olacak.

Kübra anlamı

Dizinin ismi “en büyük, daha büyük” anlamına gelen Kubra kelimesinden geliyor. Aynı zamanda dizinin introsunda Ekber, Kebir, Kibir ve Kabir isimlerini de görüyoruz. Bunların Kabir haricindeki diğer tümünün eş anlamlı olduğunu söyleyebilirim.

Burada diziye de atıf yapılmak istenerek sanıyorum ki Kabir kelimesi eklenmiş. Kabir, bizim de kullandığımız anlamıyla bir son demek. Yani hiç bir şeyin sonsuza kadar sürmeyeceği anlamına geliyor.

Kübra dizisindeki göndermeler

Dizimiz, Gökhan isimli bir gencin dini konuların konuşulması için yüklediği bir uygulamadan aldığı bir mesaj ile başlıyor. Kübra isimli bir kullanıcıdan “sen farklısın” diye bir mesaj alıyor. Haliyle bir de bunu kız arkadaşının yanında alınca, iyice işkilleniyorlar. Gökhan, uygulamada Semavi ismini kullanıyor.

Gökhan, eski Türkçede “gök tanrısı” olarak karşımıza çıkıyor. Kullandığı nick Semavi ise gökle ilgili, göklerden gelen anlamına geliyor. Yani her ikisi de tesadüf olamaz.

  • Hz. Mûsâ Göndermesi

Dizide bir bölümde toplumun üzerine gelmesinden ve mesaj alamamaktan dolayı bir tepede isyan ediyor. Allah’ın ona kendini göstermesini istiyor. Sonrasında da “Karşındaki binaya bak, eğer o bina yerinde durursa sen de beni görebilirsin.” diye mesaj geliyor. Ve bina birden yıkılıyor. Burada A’râf Suresi – 143 atıf var.

Mûsâ, tayin ettiğimiz vakitte (Tûr’a) gelip de rabbi onunla konuştuğunda o, “Rabbim! Bana görün; sana bakayım” dedi. Rabbi, “Sen beni asla göremezsin. Fakat şu dağa bak; eğer o yerinde durabilirse sen de beni görebilirsin” buyurdu. Rabbi o dağa tecelli edince onu paramparça etti; Mûsâ da bayılıp düştü. Kendine gelince dedi ki: “Seni noksan sıfatlardan tenzih ederim, sana tövbe ettim; ben inananların ilkiyim.”

Dizide özellikle başlangıçta çok fazla mesajlar geliyor. Bunlardan biri de, Gökhan’a inananların yatsı namazından sonra bir çatı altına girmeleri, inanmayaların ise başına gelecekler olduğunun haberi. Burada Hz. Nuh’un Tufan örneğine bir atıf yapıldığını düşünüyorum. Nasıl ki Tufan zamanı Hz. Nuh, tüm insanların gemiye binmelerini istemiş, inananlar binip kurtulmuş; inanmayanlar ise helak olmuşsa benzer bir senaryo dizide de işlenmiş.

Biz Nûh’u, “Kendilerine can yakıcı bir azap gelmeden önce halkını uyar” diyerek kavmine gönderdik.


﴾2﴿ Şöyle dedi: “Ey kavmim! Şüphesiz ben size gönderilmiş apaçık bir uyarıcıyım.


﴾3﴿ Allah’a kulluk edin; O’na karşı gelmekten sakının ve bana itaat edin;


﴾4﴿ Ki Allah bir kısım günahlarınızı bağışlasın ve size belirli bir vadeye kadar süre tanısın. Şüphesiz Allah’ın belirlediği vade geldiğinde artık ertelenmez. Keşke ­bilseydiniz!”

  • En sevdikleriyle imtihan

Pek çok inanışta, saf bir adanma, saf bir inanç gerekiyor. Dizide en sevdikleri üzerinden sınanan Gökhan, kardeşiyle de sınandı. Bunu, Hz. İbrahim’in oğluyla sınanmasına benzetebiliriz. Gökhan, tamamen bir teslimiyet duygusu gösterdi böylece kardeşi de kurtulmuş oldu. Ancak kardeşi yapay zekadan gelen sesle aldandı.


Netflix Kübra Dizisi
Netflix Kübra Dizisi

Dizi Hakkında Görüşlerim

Özellikle dizinin ilk 2 bölümü itibariyle, bazı şeyleri çok yanlış yorumlayıp dizi hakkında kötü düşüncelere dalsam da; devam ederek iyi bir şey yaptığımı düşünüyorum.

Yönetmenler, dizide yer alan cami hocasını şahane işlemiş. Ne çok geri kafalı, ne de çok ilerici düşünüp türlü şeylere göz yummuyor. Ayetlerden, Gökhan karakterine çok güzel ve yerinde alıntılar yaparak da güzel örnek oluyor.

Sakalları ve uzun saçlarıyla yıllardır çizilen “İsa mesih” portrelerine benzer bir başrol oyuncusu var ve bir atölyede çalışıyor. Bu tarz ufak ancak güncel düşünülmüş göndermeler görmek güzel.

Yıllar öncesinde “Big Data” kavramı tartışılırken ve henüz daha tam olarak sindirilmiş sayılmazken; daha da ilerisindeki “Machine Learning” kavramının bir anda hayatımıza dahil olması heyecan verici. Evet, dizideki pek çok şey şu an için mümkün olmasa da pek de uzak sayılmayan bir gelecekte bunların mümkün olması ihtimali insanı heyecanlandırmaya yetiyor.

Şahsen diziyi beğendiğimi söyleyebilirim. Özellikle Netflix’in Çağatay Ulusoy sevdası; burada meyvelerini vermiş. Eğer sizler de Netflix Kübra dizisi nasıl, Kübra dizi izlenir mi sorularını merak ediyorsanız; eğer vaktiniz varsa güzelce izlenebilecek bir dizi olduğunu söyleyebilirim.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir