Köreldim

Siddhartha Kitap Özeti | Kitap Önerileri

1946 Yılı Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Siddhartha Bir Hint Masalı isimli kitabın değerlendirmesinin ve özetinin yer aldığı yazım.

Haemos Haemos - - 5 dk okuma süresi
63

Kitabın Adı : Siddhartha ( Bir Hint Masalı )

Kitabın Yazarı : Hermann Hesse

Yayınevi : Can Yayınları

Basım Yılı : Mayıs – 2022

Sayfa Sayısı : 148

“Sevgi, dostum Govinda, her şeyin başı gibi görünüyor bana. Dünyanın içyüzünü görmek, onu açıklamak, onu aşağılamak büyük düşünürlerin işidir belki. Ama benim için tek önemli şey, dünyayı sevebilmektir; onu aşağılamamak, ona ve kendime hınç ve nefret beslememek, ona, kendime ve bütün varlıklara sevgiyle, hayranlıkla ve huşuyla bakabilmektir.”

BKM Kitap sayesinde fark ettiğim, uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı Siddhartha. Kitap aslında tek bir konu, tek bir öğreti ya da olay örgüsünde ilerlemiyor. “Yol mu güzel yoksa varılmak istenen yer mi?” düşüncesini okura iyice sorduruyor.

Kitabı her okuyan, hayatın evlerinden farklı bir bölümünü kendisinin hayatında görebilir. Anlatım tarzı ve çevirinin başarısı da bizi kitaba çekiyor. Kitapta, Siddhartha isimli bir Brahman’ın arayış yolculuğu anlatılıyor. Bu yolculuk, çeşitli bölümlerde bizle buluşuyor. Ve kitap yazımız başlasın

Bölümler

İlk bölümde yakın arkadaşı Govinda ile Siddhartha meditasyon denemeleri yapıyor. Bu meditasyon sürecinde bir arayış başlıyor. Tabiri caizse “içlerindeki enerji harekete geçiyor”

İkinci bölümde kendini dünyadan soyutlamış Samanalar’a katılmak istiyorlar. İstemekle kalmıyor, babasına haber veriyor babasından izin konusunda rıza istemeden katılıyor. Samanalar kendilerini “kutsal arayışa” adamış, bu bağlamda dünyayla ilişiğini kesmiş kişiler. Bu sayede Siddhartha oruç tutmayı, sabretmeyi öğreniyor. Bu esnada bir gelirleri olmadığından dileniyorlar.

Üçüncü bölümde Gotama yani Buda’yı görmek için Samanaları terk ediyor. Govinda ile beraber Gotamayı görmeye gidiyorlar. Govinda Gotamaya katılırken, Siddhartha pek öğretiyi benimseyemiyor. Daha doğrusu bir öğretinin, bir öğretici tarafından insanlara aktarılabileceğini kabul edemiyor. Bu yüzden çocukluk arkadaşıyla yolları bu noktada ayrılıyor.

İlerleyen bölümlerde Siddhartha arayışına devam ederken, bir yandan da bu arayışın ne yönde olduğunu tam kestiremiyor. Arayışını sona erdirmek için gezerken, denk geldiği bir toprakta Kamala isimli bir kadınla tanışıyor. Kadının kitap boyunca mahlası; “yosma” . Bu kadınla tanıştıktan hemen sonra dünyevi hayatına dönmeye karar veriyor. Kamala ona hayatın şehveti yönlerini öğretmek istese de; bunun için önce çok para kazanması gerektiğini söylüyor.

Siddhartha para kazanmak için tüccar Kamasami ile tanışarak burada ticareti, para kazanmayı öğreniyor. Parayla arayı düzelttiği için, artık tamamen maddi bir hayatın kapılarını kendine aralıyor.

Aradan biraz zaman geçtikten sonra Siddhartha bir anda ortadan kayboluyor. Bu kayboluş esnasında bir nehir kenarına gidiyor. Tam intihar eşiğindeyken “Om” onu tekrar buluyor. Bu defa kayıkçı Vasudava yanına gidiyor ve orada tekrar eski Brahman hayatına dönüş yapıyor. Bu süreçte Kamaladan oğlu olduğunu öğreniyor. Bu defa babasına yaşattığı şeyler kendi başına dönmeye başlıyor.

Kitap Hakkında

Kitabın olay örgüsünü tam olarak anlatarak sizi spoilera boğmak istemediğimden kestim. Kitabı okumanızı hele hele meditasyon ile ilginiz varsa kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Sahaja Yoga ile ilgilenen biri olarak, bu kitapta öğretiden bir şeyler görmek beni sevindirdi.

1946 Yılı Nobel Edebiyat Ödülünü aldığını da göz önünde bulundurursak her insan hayatından bir veya bir kaç parça kendinden bir şeyler bulacaktır. Kişisel gelişim anlamında Gece Yarısı Kütüphanesi ile beraber bu kitabı da baş ucu kitabı yapabiliriz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir