Köreldim

Bit Yeniği Tiyatro Oyunu

Bu yazımda Bit Yeniği Tiyatro Oyunu ve konusu hakkında yazdıklarımı bulabilirsiniz. Sizler de merak ediyorsanız, buyrunuz.

Haemos Haemos - - 4 dk okuma süresi
72

Özellikle Ramazan ayının yavaş yavaş kış günlerine gelmesiyle beraber, iftardan sonra yapılacak şeyler düşünülüyor. Yine böyle düşündüğüm bir akşam, henüz yeni açılışı yapılan Ünal Baysan Kültür Merkezi tarafından düzenlenen Bit Yeniği Tiyatro oyunu gördüm. Oyun Tek Şehir Tiyatro isimli grubun, ücretsiz bir gösterisiydi. Son dönemde artan tiyatro bilet fiyatlarından dolayı uzunca bir zamandır sahne tozuna hasret kalmamın da verdiği özlemle, hemen bilet temin ettim.

Georges Feydeau tarafından yazılan bu 2 perdelik oyun, komedi türüyle karşımıza çıkıyor. Özellikle komediye hasret kalmış biri olarak heyecanla sahneye gittim.

Ünal Baysan Kültür Merkezi

Açılışı yakın tarihte yapılan Kültür Merkezi, Çorlu’nun aslında yıllardır ihtiyacı olan bir yapı. Özellikle Halk Eğitim Merkezi tarafından sunulan tiyatro salonu artık oldukça eskiydi. Oturma düzeni, ışık ve seslendirme konusunda da yetersiz kaldığını düşünüyorum.

Böyle sürekli gelişen bir şehir için, gelişmiş imkanlara sahip bir salon şarttı. 27 Mart Dünya Tiyatro Günü ile beraber kapılarını açan merkez, umuyorum bundan sonra da sıkça bu tarz etkinliklere ev sahipliği yapar. Balkonda dahi görüş açısı oldukça yeterliydi.

Bit Yeniği Tiyatro Oyunu

Oyun bir yanlış anlaşılma ile başlar. Evin hanımı, kocasının askısının posta yoluyla eve gönderilmesini ve gönderenin Şen Yuva Pansiyonu olması nedeniyle işkillenir. Ardından arkadaşıyla beraber, kocasına bir tuzak kurmaya karar verir.

Yaptıkları plana göre, arkadaşı kocasına bir ilan-ı aşk mektubu yazarak onu Şen Yuva Pansiyonuna davet eder. Eğer kocası, buraya gelirse aldatıldığının bir ilanıdır. Kocası, mektubu görür görmez kendisiyle gurur duyar. Sonrasında bunu cümle aleme reklam ederken, mektubu yazan kadının eşi yazı tarzından mektubu yazanı anlar.

Eli maşalı olan bu adam, bu sefer karısının onu aldattığını düşünür ve peşine düşer. Tüm bunlar olurken, evdeki uşak ve yardımcılar da boş durmazlar tabii. Tüm bunlar olurken, bir yandan da şüpheler bir bir artmaya başlar.

Bit Yeniği isimli oyunda, gülerken aynı zamanda sonun nasıl olacağını düşünürken kendinizi bulabilirsiniz. Eğer şehrinize bu tiyatro gelirse, gitmenizi öneririm.

Başta Bit Yeniği Tiyatro Oyunu oyuncuları olmak üzere, tüm tiyatrocuların günü kutlu olsun. İyi ki varsınız 🥰

Ünal Baysan Kültür Merkezi nerede?

Tekirdağ’ın Çorlu İlçesinde yer alan Merkez, 2024 yılı itibariyle faaliyete başladı.

Bit Yeniği Tiyatro Oyunu yazarı kimdir?

Oyunun yazarı Georges Feydeau ‘ dur.

Bit Yeniği Tiyatro Oyunu kaç perde?

Bit Yeniği Oyunu 2 perde olarak sahnelenir.

Dünya tiyatro günü ne zaman?

Her yıl 27 Mart, Dünya Tiyatro günü olarak kutlanmaktadır.

Bit yeniği tiyatro konusu nedir?

Eşinden şüphelenen bir kadının başından geçenleri anlatmaktadır.

Türkiyeye tiyatroyu kim getirdi?

Güllü Agop, ilk tiyatro girişimlerini başlatmıştır.

İlk Türk tiyatro eseri kime aittir?

Batılı anlamda ilk Türk tiyatro oyunu Şinasi’nin Şair Evlenmesidir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir