Köreldim

Depolama Çözümleri

Haemos Haemos - - 6 dk okuma süresi
123

Veri kaybı nedeniyle yaşadığım yıkımdan sonra depolama çözümleri hususunda daha bir ince düşünmeye başladım diyebilirim

Daha öncesinde yazılım işiyle uğraştığımı sanıyorum ki artık bilmeyen okurlarım kalmamıştır 😅 Eğer varsa da bir tekrar edeyim efendim; memuriyetimden önce lise 1 ve 2. sınıfta yazılım firmalarında serbest zamanlı yazılım geliştirme, satış departmanlarında görev aldıktan sonra; lise 3. sınıftan memuriyetime kadar olan kısımda bir yazılım firmasının sahibiydim.

Geçmişte kurduğumuz sistemlerde ( özellikle Karaca mağazaları ve Ayakkabı Dünyası mağazalarında ) hazır bazı sistem dosyaları vardı. Bunları kurulum yapılan mağazaya göre düzenleyerek ilerleme yapılıyordu ve bu dosyaların boyutları ortalama 16-17 Gb kadar vardı. Her firmanın farklı bir imaj alt yapısı kullanması ve bunların önceden hazırlanması gerektiği için de çok fazla kombinasyonun aynı anda diskte yer alması farz olmuştu.

Bunun için de şirket adına kullandığım bazı flash diskler ve diskler mevcuttu. Yani katı hal disklerinden vazgeçmek benim için kolay olmayacaktı, daha o zamandan bu belliymiş bak 😄

Kişisel Dosyalar ve Bulut Teknolojisi

Şirket döneminde bazı yazdığım scriptler ve çizdiğim tasarımların çalınmaması ya da silinmemesi gerekiyordu. O dönemde de bunları katı hal diskleri yerine bulut hizmeti sunan servislerde barındırmak mantıklı oluyordu. Zira o kodları işlemek algoritmalar için kolay olsa da; sonunda elde edebilecekleri herhangi bir kişisel veri olmadığı için uğraşmazlardı. Favorim Google Drive ve Mega.nz idi. Bir de MediaFire vardı ancak sanıyorum ki o şu anda kullanılmıyor.

Ancak sürekli olarak kurumsal düşüncenin yanında bir de benim sosyal bir yaşantım var tabii. Gezdiğim, gördüğüm yerlerin fotoğrafları sürekli olarak telefonlarımda birikiyor. Bende fotoğraf silme gibi bir durum olmuyordu bir de bende şöyle bir durum var; ben telefon değiştireceğim zaman eski telefonumdaki hiçbir veriyi yeni telefonuma taşımam ( numaralar hariç ) ve o telefonu da hiç kimseye vermem. Şu anda öylece anı depom olarak bekleyen 2 telefonum hala daha dolabımda durur.

Bu bulut teknolojisi her ne kadar iyi olsa da, kişisel fotoğraflarımın buralarda depolanması beni rahatsız ederdi. Çünkü sızıntı olayı bu göz önünde olan platformlarda çok fazla oluyor ve kişisel verilerin bu servislerde işlendiğini düşünüyorum. Bu yüzden şirket zamanımdan beri hayalim olan kişisel disk olayı için araştırmalarım uzun zamandır vardı.

Katı Hal Diskleri Araştırması

Genel olarak şimdilik bana 320 Gb + yancı flashlarıyla bir disk yeterli olacaktı. Bunun için ilk önce Samsung modellerine baktım, ardından Western Digital modellerine baktım. Almışken hem iyi hem uygun fiyatlı hem de teknolojiye uyumlu olması gerekiyordu. Uzuuunca bir araştırmamın ardından bir de “11.11 indirimleri” ile neredeyse %40 indirime giren WD Elements modelinde karar kıldım.

Bu arada fotoğraf bulanık değil, kutusu böyle 😂

USB 3.0 desteklemesi ve de serverlarımızda da kullandığımız bir disk markası olması nedeniyle bunu tercih ettiğim doğrudur.

Pek çok alanda olduğu gibi burada da sade ve gösterişsiz ancak kaliteli bir görünümü olduğunu düşündüğüm modelini tercih ettim. Sadelik ne güzel ☺

Destekçiler

Bu kişisel diskim yalnızca fotoğraflarım için de değil tabii, ders notlarım, iş yerinde hazırladığım şablonlarım, yargıtay kararları, videolar ve de sitelere ait genel yedeklemeler için kullanılması gerekiyordu. Bu yüzden de arabamda Youtube Music kullanmaya başlamamla beraber arabada kullanmayı uzunca bir süre düşünmediğim flash disklerimi de bu “yedekleme seferberliği” için çantama dahil ettim. Depolama çözümleri konusunda şimdilik benim için bunlar çözüm olacaktır.

Daha önce Migros’ta denk gelip aldığım ve içerisinde Powerbank taşıdığım çantamı da böylece iki gözümün çiçeği, yedeklerimin olacağı disklerime bırakmış oldum 😋

Umarım içerisine nice güzel yedekler, nice güzel kararlar, nice güzel anılarla dolu fotoğraflar yükleyeceğim bu diskler ile çok daha güzel işler başarabilirim. Tez vakte sizlerin de hayatınızın geri kalanının, yaşadığınız kısmından çok daha hayırlı geçmesini dilerim. Depolama çözümleri isimli bu yazımı okuduğunuz için ayrıca teşekkür ederim 🙏😊

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir