Köreldim

Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Haemos Haemos - - 2 dk okuma süresi
132

Kitabın Adı : Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Yazarı : Grigoriy PETROV

Sayfa Sayısı : 110

Yayınevi : Karbon Kitaplar

Yayın tarihi : Mayıs 2019

Kitabın Konusu

Kitap, Finlandiya’nın bağımsızlık sürecinde “bataklık” diye adlandırılan bir toprak parçası iken; nasıl bir anda zambakların açtığı, insanların içini ferahlatan bir “bahçeye” döndüğü hakkında çok önemli ve kritik bilgileri işliyor.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde isimli bu kitapta; çeşitli başlıklar altında, her farklı isim ve karakter ile çeşitli ülkelerle alakalı kıyaslamalara yer veriliyor. Bununla beraber “sıfır” denebilecek bir ülkenin eğitim, sağlık, askeri, ekonomik anlamda nasıl topyekün bir mücadeleye kalkışıldığının aşama aşama adımları anlatılıyor.

Kitapta aynı zamanda farklı farklı karakterler gözünden, başlarına gelen olayların anlatılması da ana konuyu sürekli olarak destekleyerek dallandırıp budaklandıran ve sağlam bir iskelet oluşturulmasını sağlıyor.

Kitap Hakkında

Kitabın yazarının pek çok eseri Sovyet Rusya döneminde okutulması yasaklanmış. Bununla beraber Bulgaristan ve Bulgaristan üzerinden göç ile ülkemize gelen “muhacirler” sayesinde de Türkiye’ye bu yazarın eserlerinin geldiği belirtiliyor.

Bu kitabı özellikle temin etmemin en temel sebebi ise; Mustafa Kemal ATATÜRK’ün isteği üzerine ilk kez Türkçeye çevrilmesi ve de özel isteğiyle beraber okulda okutulmaya başlanan bir kitap olması. Küllerinden doğan her milletin mutlaka başucu kitabı haline getirilmesi gereken, toplumun her kesiminde insanların nasıl özverili şekilde çalışması gerektiği bu kitapta çok güzel anlatılmış.

Kitapla alakalı bazı karakterlerin gerçek olup olmadığını çok merak ederek “Google’ladım” orada da bu konuda net bir bilgi bulamadım ne yazık ki 😄Bununla beraber kitabı son derece beğendim, okumayı düşünen herkese kesinlikle öneririm.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir