Köreldim

Botanik Fest

Çorlu Orion AVM'de düzenlenen Botanik Fest ile "Bahara merhaba" dedik. Botanik Fest etkinliğinden fotoğraflar ve bilgilendirme olan yazım.

Haemos Haemos - - 4 dk okuma süresi
135

Baharın gelişiyle beraber insanlarda bir neşe, bir doğaya dönüş çabası da başlıyor. Çorlu’da karavanların vs. tanıtıldığı bir etkinliğin haricinde Botanik Fest etkinliğide artık gelenekselleşmeye başladı. Bu yüzden ben de Atatürk Arboretumu esnasında gördüğüm bir kaç ağacı araştırmak için gittim.

Özellikle hafta sonları çok kalabalık olması ve “akşam pazarlığı yaparım” (😀) düşüncesiyle akşam gitme kararı aldım. Bir de yürüyüş parkurumun tam kenarında olan bir alan olduğu için, sabahları hazırlıkların ilerleyişini görebiliyordum.

Normalde otopark olarak kullanılan alan, Botanik Fest için özellikle şeritlerle beraber belirleniyor ve oralara tezgahlar konuluyor. Akşam çok serindi ancak ona rağmen tezgahlar açıktı.

Tezgahlar arasında gezinirken el yapımı saksılar, rüzgarda ses çıkaran güzel minnoş çanlar, fidanlar gördüm. İlk defa gördüğüm bitki türleri oldu, onları da yakında temin etmeyi düşünüyorum. Ben özellikle bonsaiye uygun bir kaç ağac bulabilirim düşüncesiyle gitmiştim.

Botanik Fest Etkinlikler

Botanik Fest dediysem, aslında Orion AVM bahçesinde çeşitli etkinlikler oluyor. Çekilişler, zumba, el yapımı atölyeleri gibi gibi. Sosyal medyayı aktif olarak kullanan ve bunun da karşılığını aldığını düşündüğüm bir AVM. Bu yüzden de burada yapılan etkinlikleri takip etmeyi seviyorum.

*Özellikle Mercedes F1 ile yapılan anlaşma ile F1 simülasyonu getirmeleri çok çok güzeldi.

Bu kadar büyük hevesle gittiğim bir etkinlikte, ne yazık ki bonsaiye uygun fidanlar bulamadım. Fidanlar genelde ya çok büyük, ya da çokça bodur getirilmiş. Belki gündüz gelsem bir şeyler bulabilirdim ancak gündüz hem çok kalabalık oluyor hem de çalışma saatlerime uymuyor.

Bir de “her neyse, farklı şeyler almak istiyorum” diyerek bir kaç tezgahtar ile görüştüm. Fiyatları duyunca bir kez daha almama yönünde karar kıldım. Sukulentlere online mağazalarda 3-5 TL yazılırken, sukulentler 20 TL’den başlıyor, çok daha büyük ve şekil almış bir ficus’a Çorlu’da bir çiçekçi 250 TL derken; saksısız ve ondan 2-3 yaş kadar daha küçük olan sukulent 180 TL’den satılmaya çalışılıyor.

Bonsai toprakları ve gübreleri ise zaten almış başını gitmiş. Litresini ortalama olarak 55 TL’den aldığım karışımlara benzer karışımlar 90 TL’lerden başlayan fiyatlarla satılıyor.

Etkinlik çok güzel ancak fiyat konusunda en azından biraz daha düşünülebilir. Belki internet üzerindeki fiyatları bilmiyor olsam, bana da fiyatlar uygun gelebilirdi ancak maalesef pek değillerdi. Yine de böyle bir etkinlik düzenlemelerinden dolayı Çorlu Orion AVM’ye teşekkürler. Umarım seneye daha yüksek bir bütçe ile ziyaret edebilirim ve bir şeyler alabilirim 🙂

Çorlu Orion AVM'de düzenlenen Botanik Fest ile "Bahara merhaba" dedik. Botanik Fest etkinliğinden fotoğraflar ve bilgilendirme olan yazım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir