Köreldim

Romeo ve Juliet

Haemos Haemos - - 5 dk okuma süresi
192

Kitabın Adı : Romeo ve Juliet
Yazarı : William SHAKESPEARE

Çeviri : Özdemir NUTKU
Basım Tarihi : 2021 – Haziran
Yayınevi : Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa Sayısı : 132

Bu yazımda Ah Romeo, neden Romeo’sun sen? repliğiyle tanıdığım ve de o zamandan bu zamana okumak için kitaplığımda sıra bekleyen bir klasikten bahsedeceğim. William SHAKESPEARE gibi önemli bir yazarın en önemli eseri sayılan bu kitap, son derece keyifli bir okuma oldu.

Romeo ve Juliet Konusu

Aslında Türk dizi ve filmlerinden çokça alışık olduğumuz bir konuyu kendi içerisinde işliyor. SHAKESPEARE, bu eseri yazarken 1563’te genç yaşta boğularak ölen Arthur Broke adlı ozanın 1562 yılında yazdığı Romeus and Juliet adlı şiiriymiş.

Capulet ve Montague isimli 2 düşman aile var. Capuletlerden Juliet, Montaguelerden Romeo. Romeo, o esnada yine Capuletlerden Rosaline diye bir kıza vurgun. Ancak Rosaline Romeo’ya “pas vermez.” bu sebeple konuşma fırsatı yakalamak için koşturup durur. O esnada arkadaşları Capuletlerin bahçesinde bir balo olduğu, bu balo vasıtasıyla konuşabileceklerini söyler. Romeo baloya gider ve orada Juliet’i görür görmez ona vurulur.

Parıldamayı öğretiyor tüm meşalelere.

şeklinde tanımlıyor Juliet’in güzelliğini. Ancak bu iki düşman aile, birbirleriyle bırakın kız alıp vermeyi sokakta birbirlerini gördüklerinde birbirlerine giriyorlar. Sonra bir şekilde peder ile aralarının iyi olması neticesinde, peder bu ikiliye nikah kıyıyor.

Romeo kaçar

Yine bir gün sokakta kavga ederlerken, kavgaya son derece karşı olan Romeo da olaya dahil olur ve Juliet’in kuzenini öldürür. Ceza olarak Romeo sürgüne gönderilir. Sürgüne gitmeden evvel Juliet Romeo’yu şu şekilde çağırır;

Gel gece; gel Romeo; gel sen gecemin gündüzü;

Çünkü gecenin kanatları üzerinde sen

Kuzgunun sırtına henüz düşen kardan ah görünürsün !

Romeo da durmaz ve direk olarak gider. O geceyi beraber geçirdikten sonra Romeo sürgüne gider. Romeonun yokluğunu fırsat bilen aile, kont Paris ile evlendirmek için hazırlıklara başlar.

Yetiş peder !

Paris ile evlenmek istemeyen Juliet, her türlü olayı danıştıkları pedere tekrar gider. Pedere kendini öldürmek istediğini söyleyince, Peder “madem kendini öldürecek kadar kötüsün, o zaman ölmüş gibi yap” der. Peder Juliet’e bir iksir verir. Böylece bu iksiri içen Juliet, 42 saatliğine ölü gibi yatacaktır. Ancak bu durumu kimseye söylemezler. Peder, böylece gençleri tekrar kavuşturmak için Romeo’ya bir haberci gönderir. Fakat haberci daha Romeo’ya varamadan, Juliet’in öldüğü haberini Romeo öğrenir.

Romeo, elinde zehir ile beraber Juliet’in mezarına gider. Mezar başında Paris ile karşılaşırlar ve kavgaya tutuşurlar. Kavga sonunda Paris ölür, Romeo da elindeki zehri içerek intihar eder. O esnada uyanan Juliet, ölmüş Romeo’yu ve zehrini görür. O da kendisini bıçakla öldürür.

Tüm bu olayların üzerine oraya gelen peder durumu anlar, olanları bir bir ailelere anlatır. Sonunda aileler barışır ancak olan gençlere olur.

Romeo ve Juliet Hakkında

William SHAKESPEARE ( 1564-1616) : Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur veseyircilerini etkilemeyi sürdüren efsanevi yazar.

Eser toplamda 5 perdeden oluşmakta. Her perde, kendi özelinde olay akışını farklı yönlere çekip güçlendiriyor. Kahve – çay alıp keyif yapmalık bir kitap. Kesinlikle okunmalı ve izlenmeli.

William SHAKESPEARE tarafından yazılmış olan Romeo ve Juliet isimli baş yapıtın özetinin ve Romeo ve Juliet sözlerinin yer aldığı yazım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir