Köreldim

Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat

Haemos Haemos - - 3 dk okuma süresi
134

Kitabın Adı : Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat

Yazar : Stefan Zweig

Yayın Evi : Türkiye İş Bankası Yayınları

Basım Tarihi : Mart 2017

Sayfa Sayısı : 71

Kitaplığımda daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi arşivlediğim ya da siparişlerimle beraber hediye gelen kitapların olduğunu söylemiştim. Stefan Zweig kitapları da bunlar arasında yer alıyordu 🤓 Kitapların aralarında bu tarz kısa kısa hikayeler okumak hem kafamı dağıtırken hem günlük minimum okumam gereken sayfa sayımı da devamlı sürdürmeme arkadaşlık ediyor. Bir kitabı bitirmek hissi beni motive eden yegane şeylerden.

Kitabın Konusu

Kitap, anlatıcının büyük dünya savaşından on yıl kadar önce Riviera kıyısında kaldığı küçük bir pansiyondaki kavga ile başlıyor. Kavganın nedeni çok mutlu olduğunu düşündükleri bir çiftin, az evvel son derece kötü bir son ile ayrılışını izlemiş olabilirlerdi. Pansiyon klasik bir “eski Türk filmi” pansiyonu, klasik bir “New york apart” tarzında bir pansiyon. Yani orta yaşlı dul kadınlar, mutlu evli çiftler, mevsimlik oraya gelmiş olanlar, iş nedeniyle burada kalmak zorunda kalanlar. Tüm bunların olduğu bir apart düşünebilirsiniz.

Bu klasik aparta bir süre sonra son derece tatlı, masum ve bir o kadar insanların beğenisini kazanan bir genç geliyor. Bu genç, herkesle tek tek ayrı ayrı vakit geçiriyor. Herkesin bu denli ilgisini çekmesi aynı zamanda ona karşı bir sempati duyulmasını sağlıyor. Genç bir akşam aniden kayboluyor. Aynı zamanda beraberinde evli bir kadın da bu gençle beraber kaçınca, kocası feryat figan her yerde eşini aramaya başlıyor. İşte bu yüzden de bir kavga başlıyor “kadın haklı, kadın haksız” gibisinden. Çünkü kaçtığı genç orada yalnızca bir kaç gün ancak kalmış ve saatlik tanıdığı biriyle bir insanın kaçabilmesi ne kadar makul olabilir?

Sonra bir kadın çıkıyor ve anlatıcıya yakınlıklarına da güvenerek geçmişte yaşadığı ve son derece pişman olduğu, unutamadığı bir anısını anlatmak istiyor. Bunu anlatmak istemesinin nedeni; bu kadının kaçmasının aslında ne kadar mantıklı olabileceği yönünde.

Şimdi burada asıl mevzu olan o 24 saati anlatmak istemem tabi ama; kadın bu sürede intihardan insan kurtarıyor, ondan hoşlanıyor ve terk ediliyor. Özetinin özeti kısacası bu ancak detayları öğrenmek isteyenler Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat isimli kitabı okuyabilirler 😅

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir