Köreldim

Bird Box

Haemos Haemos - - 3 dk okuma süresi
121

Filmin Adı : Bird Box

Yönetmen : Susanne Bier

Tür : Korku, Gerilim, Macera

Yapımı : 2018 – ABD

Josh Malerman’in Kafes isimli eserinden uyarlanmış olan bu Netflix yapımı filmi, Youtube reklamlarında Netflix’in tavan yaptığı dönemde sıkça görüyordum. Fragmanında bir nehirde gözleri kapalı bir kadın ve çocukların olduğu bir sahne oynuyordu ancak ben ondan ilerisini pek izlemeyip reklamı geçiyordum.

Haftasonu “ne izlesem?” diye düşünürken birden bu film geldi aklıma, yaklaşık 2 saat olması ve korku olması nedeniyle başlangıçta tereddüt etsem de, sonrasında ne kadar kötü olabilir ki diye düşünerek başladım izlemeye.

Filmin Konusu

Film Malorie isimli bir kadının başından geçenleri anlatıyor. Filmde bir 5 sene öncesine bir de o güne dönülerek devamlı olarak neyin nereden geldiğini veya onu nereden öğrendiklerini güzelce işlemişler. Rusya’da başlayan salgınımsı bir olaydan sonra, insanlar anlam verilemeyen biçimde toplu şekilde intihar etmelere başlıyor. Ardından bu salgın hızla ilerliyor ve ABD’ye de geliyor. Görünmeyen ancak geldiğini büyük bir rüzgar fırtınası yardımıyla anladığımız bir varlık, bu varlığa bakanları bir şekilde hipnotize ediyor ve kendilerini öldürmelerini sağlıyor.

Bu yaratığı arabaların sensörleri algılayabiliyor lakin kameralar algılayamıyor. Aynı zamanda eğer ki gözleriniz kapalıysa, bu yaratığın etkilerinden korunabiliyorsunuz. Filmde Malorie ile beraber bir kız bir erkek çocuğun da ona eşlik etmesi de işleniyor. Bird Box denmesinin nedeninin filmin ortalarına yakın bir AVM’ye gittiklerinde Malorie’nın 3 kuş görmesi ve bunları alarak yıllarca baktıktan sonra, çok uzun bir yolculuğa da beraberinde çıkmaları olarak görüyorum. Bu uzun ve yorucu yolculuktan sonra kendilerine bir görme engelli çocuklara eğitim veren kurumda buluyorlar ve buradaki kuş cıvıltılarına kendi kuş dostlarının da eşlik etmesi için kuşları salıyorlar. Zaten o şekilde de film bitiyor.

Film Hakkında

Filmin korku filmi olması nedeniyle biraz tereddütlerim olsa da, bizim bildiğimiz klasik Türk korku filmleri gibi değildi. Yani her yandan gerilim müziği verip, birden “ceee” diye çıkan elemanlar olmayınca; daha çok gerilim gibi geldi. Tabii tam tadındaydı, kesinlikle güzel bir film olduğunu düşünüyorum. Ha şimdiye kadar izlemediğim için pişman olmadım tabi ama yine de güzeldi 😇

 

Bird Box Film Fragmanı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir