Köreldim

Türk İşi Dondurma

Haemos Haemos - - 4 dk okuma süresi
162

Film Adı  : Türk İşi Dondurma

Yönetmen: Can Ulkay

Tür: Macera – Dram

Yapımı: 2019 – Türkiye

Türk İşi Dondurma filminin kurtuluş dönemini ve o dönemde yaşananları anlatan, son derece beğendiğim bir film olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Film Hakkında

Film “Dondurmacı Mehmet” olarak oynayan Ali ATAY ve “Deveci Ali” olarak oynayan Erkan Kolçak KÖSTENDİL ikilisinin etrafında işleniyor. Erkan Kolçak KÖSTENDİL’i tanımayanlar için; Ulan İstanbul’da “Karlos” rolüyle tanıdığım kişidir kendisi 😃 Şahsen bu ikilinin farklı projelerde de beraber rol almasını isterim, bana göre son derece zıt görünen bu ikili aslında son derece iyi anlaşabilecek harika bir eküriymişler.

Avustralya’da geçimlerini panayırlarda deve gösterileri ve dondurma satarak sağlayan bu ikilimiz, savaşın başlamasıyla beraber çeşitli zorluklar yaşamaya başlarlar. İngiltere’nin Osmanlı’ya karşı savaştığı dönemde Avustralya’dan asker talep etmesi ve zorla 15-16 yaşında çocukların askere alınması; bununla beraber o bölgede yaşayan ve her ne kadar kaynaşmış olsalar da kökenlerinin Osmanlıya dayanması nedeniyle Türklere beslenen kin ve nefret konu edinilmiş.

Savaş yanlışı afişlerin asılması, İngiltere’nin kurtarıcı olarak gösterilmesi gibi dönemsel bazı olaylara da değinilmeden geçilmemiş. Aynı zamanda her ne kadar savaş isteyenler olsa da; bir o kadar savaş karşıtı ve “evinizde kalın” afişleriyle sokaklarda gezenlerin de olması gözlerden kaçmıyor tabii ki.

Tüm bunlar olurken, bu ikilimiz neleri var neleri yok satarak memleketlerine dönüp cepheye katılmak isterler. Ancak ne var ki bir türlü Osmanlıya dönemezler. Komutanlar, halk ve yetkililer buna onay vermezler. Bu yüzden oldukları bölgede direnmeye ve toplanan askerlerin birliklerine teslim olmamaları üzerine planlar yaparlar. Ve bu ikili sadece 2 kişi olarak tam 56 saat bir tren askere karşı direnir. 2 kişi olduklarını gören yardımcı birlikler ise gözlerine inanamaz.

Filmde bunun yanı sıra alt metin olarak ise o dönemde memleket savunması için nelerden vazgeçildiğinin de tüm çıplaklığıyla anlatılması filme bir dram tadı da katıyor. Aşık olan Mehmet ve eşiyle çocuğunu bırakan Ali’nin bu süreçte yaşadıkları zorluklar da insanı son derece duygulandıran cinsten.

Filmin sonunda Mustafa Kemal ATATÜRK’ün tarihe geçen sözlerine yer verilerek film bitiyor

‘Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlâtlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır.’

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir