Köreldim

The Truman Show

Haemos Haemos - - 3 dk okuma süresi
267

Filmin Adı : The Truman Show

Yönetmen : Peter Weir

Tür : Komedi / Dram

Yapım Yılı : 1998

Ülke : ABD

Haftasonuna girişte uzunca bir zamandır izlemeyi düşündüğüm ama aklımdan çıkan, bir sohbet esnasında adının tekrar geçmesi üzerine “artık izlemem gerekiyor” diye düşündüğüm ve iyi ki izlemişim dediğim film oldu kendileri.

The Truman Show Konusu

Film insanların senaryolar oynanırken suni rollere bürünmesinin artık heyecanlandırmadığını fark etmeleri üzerine tamamen doğal olan bir büyük proje düşünmeleri üzerine başlıyor. Uzaydan bakıldığında Çin Seddi haricinde görülebilen büyüklükte bir yapı olarak inşa ettikleri devasa bir yapay dünyaya insanları konumlandırıyorlar ve Truman burada dünyaya gelip büyüyor.

Çocukluğundan beri sürekli olarak yeni şeyler keşfetmek isteyen, en büyük tutkusu büyüyünce kaşif olmak isteyen bir çocuğu set ekibi ve oyuncular bir şekilde bu hevesinden vazgeçirmeye çalışıyor. Dünyanın yaşadıkları yerden ibaret olduğunu, küçükken bazı uzak yerlere gittiklerini ama artık oralara seyahatin tehlikeli olabileceğini söylüyorlar.

Lisede aşık olduğu bir kızın her şeyi itiraf etmesi üzerine kafası karışsa da, kıza set ekibi müdahale ediyor ve anında uzaklaştırıyorlar. Giderken de kızın “Fiji Adaları” diye bir yere gideceğini öğrenen Truman, bu sefer Fiji Adalarına gitmek için elinden geleni yapmaya çalışıyor.

Film Hakkında

Film, döneminin gerçekten inanılmaz ötesinde bir yaratıcılığa sahip. Zaten almış olduğu 24 ödülden de bunu anlamak çok mümkün. The Truman Show beni aynı zamanda çocukluğuma da götürdü. Çocukken ben de büyük bir oyuncak içerisinde bizi izleyen insanların olduğunu düşünerek bir süre yaşamıştım. Sonrasında kendimi bilmeye başlayınca bu düşünceden uzaklamış olsam da, düşünce olarak hemen hemen aynı şeyleri yaşamışız 😄

Bana kalırsa pek çok yönden farklı bakmayı insana aşılayan bir yapıt. Bu haliyle de döneminin ilerisinde bir film olduğunu düşündürdü. Orjinal fikre bir de Jim Carrey gibi bir aktör başrol olunca, haliyle büyük bir keyifle izleniyor.

Eğer henüz izlemediyseniz ve de “ne izlesem” diye düşünüyorsanız, bu filme bir göz atmanızı öneririm. Yakın zamanda bir liste halinde film önerilerinde de bulunmayı düşünüyorum. Burada yaklaşık 45 film olmuş, yavaş yavaş bir veritabanı ve indeks oluşturma zamanı gelmiş de geçiyor bile 😇

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir