Köreldim

Büyük Budapeşte Oteli

Haemos Haemos - - 3 dk okuma süresi
220

Filmin Adı : Büyük Budapeşte Oteli ( The Grand Budapest Hotel )

Yönetmen : Wes Anderson

Tür : Suç / Komedi

Yapım Yılı : 2014

Ülke : ABD

Büyük Budapeşte Oteli Filmi Konusu

Filmde 20. yüzyılın başlarında oldukça meşhur olan Büyük Budapeşte Otelinin oldukça hareketli dönemi işleniyor. Gustave isimli, son derece zeki, aynı zamanda bir o kadar da kurnaz olan, otelin işleyişini başından sonuna kadar kendisi tertipleyen bir personel ile başlıyor.

Sonrasında yanına yardımcı olarak “Zero” isimli bell boy bir çocuk geliyor. Kısa bir mülakatın ardından da kendisini yanına alıyor ve her şeyi ona öğretmeye başlıyor. Mesleğin inceliklerini öğrenen Zero her geçen gün biraz daha yakınlaşmalarına neden oluyor.

Gustave aynı zamanda her arkadaşıyla yatan, yatma konusunda da herhangi bir yaş sınırı olmayan bir adam. 84 yaşındaki sevgilisi Madame D. ani ve esrarengiz bir biçimde ölünce, hızlıca cenaze evine gidiyorlar. Bir de bakıyorlar ki Gustave büyük bir mirasa konmuş. Sonrasında diğer mirasçılar ile aralarında bir mücadele başlıyor.

Film bu senaryo üzerinde kurulmuş biçimde devam ediyor. Devamını merak edip “Zero’ya n’oldu ya” diyenler filmi izlemeye devam edebilirler 😊

Film Hakkında

Filmin kadrosu gerçekten efsane. Zaten başlı başına bu bile izlemek için bir sebep olabilir. Film, artık hepimizin çokça yakından bildiği yazar Stefan Zweig’in notlarından derlenerek ortaya çıkarılmış.

Filmde dikkatimi çeken bir diğer konu ise her şeyin asiti simetrik oluşu. İzlerken dimdik yürüyen insanlar, kalemle çizilmiş gibi tertipli mekanların oluşu çok ilginç. Eminim ki siz de filmi izledikten sonra biri size anlat dediğinde “film çok güzeldi, izle bence” demekle yetineceksiniz. Konusu vs. güzel ama tam olarak ne anlattığı konusunda filmin sonunda soru işaretleri oluyor insanın kafasında 😁

Film ne çok komik ne de çok aksiyonlu ancak 1 saat 49 dakika boyunca gerçekten kendisini izletiyor. Bölümler arasında güzel bir geçiş yakalanmış ve kısa bir zaman aralığını anlatıyor.

Haftasonu izleyecek film düşünüyorsanız Büyük Budapeşte Oteli izlemeniz gereken filmler arasında olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim 😇

İlgili Yazılar

2 Yorum

  1. Clement molina - -

    Thanks for finally talking about > Büyük Budapeşte Oteli Filminin Konusu ve Filmin Karakterlerinin Analizi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir