Köreldim

The Two Popes ( İki Papa )

Haemos Haemos - - 3 dk okuma süresi
114

Filmin Adı : The Two Popes ( İki Papa )

Yönetmen : Fernando Meirelles

Tür : Komedi, Dram, Gerçek yaşam

Yapımı : 2019 – ABD

Pazartesi sendromunu bir nebze atlatmak ve de henüz yeni gördüğüm bu filmin konusunu merak etmemden dolayı başladığım ve çok çok çok beğendiğim filmdir aynı zamanda kendileri efendim.

Filmin Konusu

İki papa filmi gerçek bir olay olan Papa 16. Benedict’in istifasını konu ediniyor. Bununla beraber yerine seçilen Papa ile olan rekabetleri, bir anda alınan kararlar ve her ikisinin de yaşamlarından bazı kesitleri bizlere sunuyor.

Filmle beraber Vatikan işleyişi hakkında da bilgiler edinilebiliyor. Seçimler, yemek düzenleri, misafirler, korumalar, güvenlik önlemleri ve diğer tüm önlemler gibi gibi.

Film Hakkında

Aslında filmin konusundan ziyade; kesinlikle film hakkında konuşmayı istiyorum. Zira iki papa filminden önce de benim Hristiyan geleneklerine karşı bir merağım hep oldu. Kiliselerde o dönemde işledikleri mozaikler, dini ritiüllerine sıkı sıkıya bağlı olmaları, mezhepler arasındaki disiplinin sağlanması ve de bu tarz kutsal mekana olan saygıları daima ilgi odaklarımdan olmuştur. İlk olarak papa seçimlerinin yapılması esnasında bacadaki siyah ya da beyaz dumandan seçimlerin akıbetini öğrenmeleri ve o dumana kadar herkesin vatikanda bekliyor olması çok  ilgimi çekmişti.

Filmde iki papa ve gerçekten de iki farklı bakış açısı var. Bir taraf daha gelenekçi, klasikçi ve sorgusuz sualsiz bağlanmayı savunuyorken; bir taraf ise sorgulamayı, şartlara göre bazı şeyleri değiştirmeyi, odak noktasının çok farklı olduğunu ve yanlış giden bazı şeyleri düzeltmenin çok daha önemli olduğunu savunuyor. Bu zıtlıklar aynı zamanda bir yerden sonra göze batmayarak her ikisinin de düşünce altyapısının temellerini oluşturan olaylara bizleri götürüyor.

Bununla beraber gerçeğinden uyarlanması nedeniyle oyuncular ve gerçek papaların da karşılaştırmasını ister istemez yazdım ve özellikle 16. Benedict konusunda gerçekten muazzam bir benzetme olmuş diyebilirim. Bununla beraber çok güzel şekilde gerçek yaşanmış görüntüleri filme yedirmişler, kostümler de son derece güzel. Keşke Türkçe dublaj yerine Netflix direk altyazılı şekilde tüm bölümlerini sunabilseydi. Çünkü son derece güzel geliyor onları dinlemek. Ama olsun kısa kısa da olsa dinlemek güzeldi.

Eğer sizlerin de bu tarz merakları varsa ya da gerçek olaylardan esinlenilmiş filmleri seviyorsanız, kesinlikle ve kesinlikle The Two Popes filmini sizlere de öneririm 😇

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir