Köreldim

Silber ve Rüyalar Kitabı

Amazon Prime çiçeği burnunda yapımlarından Silber ve Rüyalar Kitabı bu yazımızın incelemesi yapılan filmi.

Haemos Haemos - - 5 dk okuma süresi
100

Filmin Adı : Silber ve Rüyalar Kitabı

Yönetmen : Helena Hufnagel

Yapım : Alman

Tür : Macera – Hayal dünyası

Yapım Yılı : 2023

Özellikle kitap önerileri kısmında çokça kitabı temin ettiğim Amazon, Prime üyelerine özel kargo ücretsiz olarak hizmet vermekte. Bu yüzden de her ay düzenli olarak Prime üyesi oluyorum. Kargo ve fiyat avantajının yanında Amazon Prime servisi ile de gönüllerde taht kuruyor. Bu yazımda da, bildirim olarak gelmiş olan ve Gece Yarısı Kütüphanesi kitabına çok benzettiğim Silber ve Rüyalar Kitabı isimli filmden sizlere bahsedeceğim.

Film özetlerinde devamlı olarak filmin sonuna kadar anlatmam, okurların spoiler yemesine epey bir sebep olduğu için bazı yazılarımda en heyecanlı yerde bırakmaya çalışıyorum. Böylece merak eden ve izlemek isteyen okurlar da izlesinler 😇

Silber ve Rüyalar Kitabı Filmi

Liv, baş karakterimiz. Londra’ya gelmesiyle başlıyor. Anlıyoruz ki Liv’in babası 5 yıl önce ölmüş. Yeni geldikleri aile de Liv ve Mia’yı tanımaya çalışıyor. Bu yeni aileleri de anne ve üvey babanın. Çocuklar asosyal tipler ve Liv ile Mia’yı pek sevemiyorlar.

Liv, üzerine bir şarap dökülmesi sonucu yukarıya çıkıp bir kazak almak istiyor. O esnada üvey erkek kardeşinin biriyle telefonda konuştuğunu “bu son deneme, kitaptan iğreniyorum” diyor. Babalarını rüyalarında gördüklerinden bahsediyorlar. Her iki kardeş babasını görmeye devam ederken, farklı mekanlarda tasvirlerini yapıyorlar.

Her şeyi açığa çıkaracak olan o kapı

Bu esnada Liv mutfağa iniyor ve mutfakta bir kapı dikkatini çekiyor. Kapıyı açtığında bambaşka bir sokağa açıldığını görüyor. Bu sokakta bir kapı Grayson ( üvey erkek kardeş ) odasının kapısı. Oradan bir giriyor, bir de bakıyor ki bir mezarlık. Dostlarıyla beraber Grayson orada ayinimsi bir iş yapıyorlar.

Sonrasında kız bir şekilde yakalanıyor. Çocuğun arkadaşları kızın seçilmiş olduğunu ve “rüyacı” olduğunu söylüyorlar. Kız uyanıp okula gidiyor. Anabel Scott diye bir kızın dolabını alıyor. Dolabın lanetli olduğunu, kızın birden ortadan kaybolduğunu Liv’e söylüyorlar. O esnada rüyasında gördüğü çeteyi okulda görüyor ve peşine takılıyorlar.

Ve Liv bu çete sayesinde araştırma yaparak rüya mı gerçek mi olduğunu anlamaya başlıyor.

Bir partiye katıldıklarında, Liv’i bir rüyalar grubuna davet ediyorlar. Rüyalar kitabı isimli bir eserin tüm ayinlerini gerçekleştirerek; rüyalara hapsolanları serbest bırakmak ve Anabel’i kurtarmak istiyorlar. Kitapla tanıştıran Anabel, kaybolan da o.

Kızımız rüyalarda gezmeye ve rüyalar alemini keşfetmeye başlıyor. Çapalar – rüyaya dönen kabuslar her biri bambaşka merak edilen şeyler. Bakalım kahramanımız bunlarla başa çıkabilecek mi? Daha fazla spoiler vermeden, sizleri de izlemeye davet ediyorum 😊

Film Hakkında

Aynı isimle Pegasus yayınlarının çıkarıdığı 3 serilik bir kitap dizisi de varmış. Ben henüz okumasam da, fantastik sevenler için alternatif olabilir.

Açıkçası filmin Amazon Prime yapımı olması ve özellikle bildirimle haber verilmesi nedeniyle çok büyük beklentilerle filme başlamıştım. Film ne çok uzun ne çok kısa tam tadında ancak filmde Jumanji – gençlik dizilerinin arasında kalmış. Çok çok beğenmesem de, boş vaktiniz varsa ve vaktinizi geçirmek için izleyecek film arıyorsanız tavsiye edebilirim.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir