Köreldim

Mandala

Haemos Haemos - - 4 dk okuma süresi
117

                Çooook uzun bir aranın ardından ( aslında ara da sayılamaz zira istemeden her şey üst üste geldiği için blog sayfama yazacak pek bir şey yapamadım. Her şey rutin gidiyordu ) yeni bir hobi edinmenin mutluluğuyla hemen buraya koştum. Aslında mandala çalışmamın bitmesini bekleyecektim ancak baktım ki aralara çok fazla iş alıyorum, iyisi mi bunu buraya yazayım dedim.

Evde Yapılacak Aktivite : Mandala

                Bu haftanın başında artık yavaş yavaş havaların da bozmasıyla beraber “evde ne yapsam ki” diye düşünmeye başladım. Markette gezinirken yeni gelen kitaplara göz atayım dedim ve birden karşıma hop bu mandala kitabı çıktı. Özellikle önümüzdeki birkaç ay grafik tasarım anlamında, renk seçimleri konusunda çokça sıkıntıya düşeceğimi de tahmin ederek bir denemekte fayda gördüm.

                Mandala, tanımlamak gerekirse Hint kökenli dinlerde sembolik olarak meta veya mikro kozmosu ifade etmekte kullanılan örüntülere verilen isimmiş. Aynı zamanda benim gibi olaya uzak insanlar tarafından da şekilleri belli bir düzene göre boyamak anlamına geliyormuş.

                Zaten az çok böyle mistik olaylara ve motiflere ilgim var. Hatta şu anda bunlarla alakalı birkaç kaynak taraması yapıyorum, detaylı bir yazı hazırlayacağım ancak henüz konuya tam hakim sayılamam.

                Akşamları ne yapsam ne etsem diye düşünürken açıyorum arka fonda güzel bir müzik, ardından hoppidik hoppidik boyamaya başlıyorum. Herhangi bir düzeni yok, tamamen o anki hislerinize göre boyamaya çalışıyorsunuz. Belli bir örüntü olduğu için de şahsen bana çok keyifli geldi.

Ben Çini desenlerini seçtim ama türlü türlü seçenekleri olan bir şeymiş bu. Bu kitabı ne zaman bitiririm bilemiyorum ancak bittiğinde mutlaka yeni bir tane alacağım. Sudoku ile beraber özellikle de tasarım yapacağım dönemlerde bu tarz bir etkinliği keşfetmiş olmak beni çok mutlu etti.

                Henüz daha olayın çok çok başındayım, böyle çok kendimi sıkarak da iyice kusana kadar motiflere bakmak istemiyorum ancak neredeyse her akşam biraz biraz yapmadan da rahat edemez oldum. Çalışma masamın üzerinde durup bana melül melül baktıkça kıyamıyorum.

Mandala sanatı

                Hem kafa dağıttırıyor hem de gerçekten bana iyi geliyor. Bu yüzden bu hobiyi edinmiş olmak, deneyimlemiş olmak beni çok mutlu etti. İnternet üzerinde de sonrasında baktım epey bir seti varmış ama kargosuydu şusu busu beklemeye gerek yok, en yakınınızdaki zincir marketlerden birinden veya kırtasiyelerden rahatlıkla mandala kitabı tedarik edebilirsiniz. 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir