Köreldim

Kısa Osmanlı Tarihi

Haemos Haemos - - 3 dk okuma süresi
115

Kitabın Adı : Kısa Osmanlı Tarihi

Yazar : Halil İnalcık

Sayfa Sayısı : 255

Yayın tarihi ve evi : Kronik Kitap Ağustos 2022

Özellikle televizyonda çok yoğun şekilde Osmanlı tarihi ile alakalı dizilerin görülmesi nedeniyle, tarihe olan merak devamlı aktif olarak korunuyor. Hal böyle olunca da Kitapyurdu tarafından gelen “Yeni baskı” bildirimiyle Kısa Osmanlı Tarihi isimli kitabı almak şart oldu 🙂

Kısa Osmanlı Tarihi Hakkında

Tarih konusunda, Halil İnalcık anlatmaya benim edebiyat bilgim yetmez. Kendisinin akademik çalışmalarının yanında çıkarmış olduğu kitaplar çok değerli kaynaklar.

Aslında çok bilmek ne yazık ki bazen karşı tarafa aktarım esnasında sorun haline geliyor. Çok bilginin içerisinde, “kuş bakışı tarih” gibi bir özet çıkarmak zorlayabiliyor. Keza bu kitapta da şahsen bunun yaşandığını düşünüyorum. Çok değerli ve kıymetli bilgiler ancak hızlı bir özet mahiyetindeki bir kitap için yine de detaylara yer verilmiş.

Tabii ki amacım olan “dizi tarihi” konusunda doğrusuyla yanlışını birbirinden ayırabileceğim bilgileri edindim. Bunun yanında Osmanlı dönemindeki askeri, ekonomik ve siyasi politikaları da çok güzel öğrendim. Sadece bazı detaylar okunurken, hele de isim hafızası konusunda kötü olan ben kitabın içinde kaybolduğumu hissettim.

Ancak kitap genel anlamda eğer henüz yeni bir tarih okuyucusuysanız; kesinlikle sizleri doyuracaktır. Kitabın dili bazı yerlerde iğneli diye düşünüyordum ancak son bölümdeki Timur kısmını okuyunca, genel olarak nasıl güzel olduğunu fark ettim 😀

Kitap tarihi gerçekleri anlatan bir kitap olduğu için, yorum yapmak da pek mümkün olmuyor. Kitap genel dil olarak sade bir dile sahip. Kaynakça olarak da alternatif okumayı seven bir okursanız; yoğun bir kaynakçası var. Kitabın son sayfaları, orijinal Osmanlı Tarihi için evrakları barındırıyor. Böylece anlatılanlar iyice pekiştirilerek aktarılıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir