Köreldim

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi ülkemizin görülmeye değer, en doğal oluşumları arasında yerini alıyor. Bu yazımda sizlere bu güzellikten bahsettim.

Haemos Haemos - - 3 dk okuma süresi
138

Fethiye gezisinin dağlı, engebeli rotasının başında sanıyorum ki Kelebekler Vadisi geliyor. Özellikle sosyal medyada da çokça bahsedilmesi, insanların methiyeleri nedeniyle burayı da görmek istedim. Amintas Kaya Mezarlarının hemen ardından buraya yola çıktım.

Kelebekler Vadisi Yolu

Yolu hem tırmanışlı hem de oldukça virajlıydı. Bu yol esnasında Babadağ yanından da geçiyorsunuz. Babadağ tarafında isterseniz paraşüt atlayışı yapabilirsiniz. Babadağ kısmına kadar olan yol bence Uçmakdere ‘ ye çok benziyor.

Oradan sonra eğimleriyle, virajları geçtikten sonra Kelebekler Vadisi karşınıza çıkıyor.

Vadinin hemen girişinde soğuk bir şeyler içebileceğiniz ufak ufak büfeler mevcut. Büfelerin hemenarkasından tepe kısmına çıkıyorsunuz. Burası “seyir tepesi” gibi kullanılıyor. Neredeyse tüm gidenler bu kısma çıkarak fotoğraflarını çektiriyorlar.

Bu üst kısmın bir de altında bir bölüm var. Burada evler, çadırlar, bungalovlar yer alıyor.

Vadi adını bu kısımdan alıyormuş. Burada yaklaşık 80 çeşit kelebek türü olduğu söyleniyor. Ancak yaz döneminde pek ortalıklarda gözükmüyorlar. Bu yüzden eğer kelebekler vadisi kelebekleri görmek isteyenlerdenseniz; bahar dönemlerinde gelmenizi öneririm. Buraya ulaşım tekneler vasıtasıyla oluyor, çok dik bir yamaç olduğu için ben araçla inilebileceğini sanmıyorum.

Aracıyla gitmeye fırsatı olmayanlar için Fethiye Merkez’den otobüslerin kalktığını söylediler. Bunun için merkezdeki durakların tümünde saat bilgileri yer alıyor.

Özellikle kayalıkların ve zeytin ağaçlarının bol olduğu bu tepede, neredeyse tüm gün oturabilirim. Yanınıza çayınızı kahvenizi alıp, keyif yapabilirsiniz. Ancak kayalıklar çok dik olduğundan; selfie vs. çekmek isterken kesinlikle dikkat etmenizi öneririm. Telefon düşürenler, kendisi kayıp yuvarlananlar oluyormuş. Haberlerde kınadığımız şeyler başımıza gelmesin 😊

Kesinlikle fırsatı olanların Kelebekler Vadisi Fethiye gelip, görmesi gerektiğini düşündüğüm bir yer. Yeşillikler içinde bir cennet adeta.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir