Köreldim

Eventidea

Haemos Haemos - - 6 dk okuma süresi
117

Bu yazımda sizlere pandemi nedeniyle sıklıkla evden çıkamadığım, arkadaşlarla buluşma olayını ise yaklaşık 2 aydır doğru düzgün yapamadığım şu dönemde; instagram reklamından denk geldiğim ve uzun bir süre de kullanmayı düşündüğüm bir uygulamadan bahsetmek istiyorum. Uygulamamızın adı Eventidea

Adından da anlaşılabileceği üzere bu uygulama, çeşitli etkinlik fikirleri olan insanların bu etkinliklerini paylaşarak, platform üzerinden benzer etkinliklere katılmak isteyen kullanıcıların da bu fikirlerden haberdar olmasını sağlıyor. Uygulamayı indirerek kayıt olduktan sonra, sizlere ilgi alanlarınız ile alakalı bazı sorular yöneltiyor. Oldukça geniş bir yelpazeye sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim, birden fazla ilgi alanı da aynı zamanda seçebiliyorsunuz.

Genel Amacı

Uygulama bir yandan da bulunduğunuz ilde veyahut ilçede aktif olan insanları ( sadece online sayısı şeklinde de gösterse ) görmenizi de sağlıyor. Bir fikir bulduktan sonra tek yapmanız gereken; fikrinizi uygulama üzerinden paylaşmak.

Fikrinizin adını, fikrinizin detaylarını, gerçekleştirilecek gün ve saati, nerede olacağını belirleyerek işe başlayabiliyorsunuz. Eğer katılımcıların gün ve saati belirlemesini isterseniz de; etkinlikle alakalı bir anket oluşturup kullanıcıların oy kullanmasını sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde nerede olacağı ile alakalı da isterseniz bir lokasyon belirtebilir, isterseniz de online seçeneğini seçebilirsiniz.

İlk Etkinliğim

Uygulamaya ilk girişten sonra çok fazla etkinliğin olmaması dikkatimi çektiğinden, bir tane de ben oluşturmak istedim. Tabu, bilgi yarışması gibi formatlar vardı ancak hepsinin en yakın gerçekleşme süresi ortalama 5 gün ve çoğunda erkek takımları dolmuş durumdaydı. Ben de bu yüzden online oynanması mümkün ancak platformda daha öncesinde açılmamış İsim Şehir oyununu tercih ettim. Bir de henüz ilk tecrübem olacağından 5 kişilik kontenjan olduğunu, 5 kişiden sonrasının gelmek isterse seyirci olarak katılabileceğini söyledim.

Etkinlik beklemediğim kadar kısa sürede 9 “İyi Fikir” , 6 “Katılıyorum” ve 18 “Yorum” aldı. Yaklaşık 24 saat kadar bir süre içerisinde gerçekleştireceğimden, bu etkileşim beni fazlasıyla mutlu etti. Katılımcıları başlangıçta Telegram grubuna yönlendirmek istedim ancak oradan Skype vs. derken iş uzayacaktı.

Sonrasında “Jitsi” diye bir uygulama gördüm. Aslında bununla alakalı apayrı bir makale de yayınlayabilirim ancak bağlantılı konular olduğu için birbirinden ayırmak istemedim. Bu uygulama ile telefonunuza indireceğiniz uygulama ile Jitsi üzerinden linkini aldığınız tüm toplantılara katılabiliyorsunuz. Eğer etkinlik oluşturmak isterseniz de, anasayfasında yer alan kutucuğa etkinlik adını yazıp hemen ardından “Go” demeniz yeterli, otomatik olarak odanız oluşturuluyor. Eventidea üzerinden aslında sanıyorum görüntülü görüşme oluyormuş da; henüz o seviyede olmadığıma çok da zorlamadım 🤗

*Oda başlığında İ, Ö, Ü, Ğ, Ş, Ç gibi Türkçe karakterler kullanmanız halinde link paylaşımı esnasında problemler yaşanabiliyor.

Şimdi Oyun Zamanı !

Etkinliği oluşturdum, odamızı kurdum, katılımcıları beklemeye başladım. 5 i de birbirinden eğlenceli ve bir o kadar da aslında bir araya gelmemiz mümkün olmayan insanlarla denk geldik. Yaklaşık 30 dakikada bitirmeyi düşündüğüm oyun, yaklaşık 1 saat 56 dakika sürdü ki eğer 21.00 yerine daha erken bir saatte başlasaydık daha da fazla süreceğinden eminim 😁

Ben başta moderatör olurum diye düşündüm ancak harf sayımları başladığında kendime alıkoyamadım ben de yarışmaya katıldım. İlk oyunlar güzel giderken, son 2 oyunda gelen harflerden eşya ve ülke adı bulamayınca ne yazık ki sıfır puanları toplayarak sonuncu olmuşum haberim olmamış. Ama rövanşında görüşeceğiz 😃 ( Bu arada katılımcılarla beraber olayı daha da zorlaştırmak adına isim – şehir – hayvan – bitki – eşya – artist ‘ in yanına ülke seçeneği de ekledik. Ulan ben ne bileyim “Orta Afrika Cumhuriyeti” diye bir ülke olduğunu 😪 )

Sonuç itibariyle çok keyifli oldu. Tamamen kafa yapımın uyuştuğu insanların denk gelmesi de benim için ayrıca güzel oldu. Uygulamanın henüz 1 yaşında olması ve katılımcıların belli bir kemik kitle olması nedeniyle henüz treni kaçırmış da sayılmayız diye düşünüyorum. Boş vakitlerimde güzel etkinliklerle bundan sonra ben de Eventidea uygulamasında olacağım inşallah 😃

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir