Köreldim

Azizler

Haemos Haemos - - 4 dk okuma süresi
108

Filmin Adı : Azizler

Yönetmen : Taylan BİRADERLER

Tür : Absürt, Komedi, Alaycı

Yapımı : 2019– Türkiye

Netflix’in dün itibariyle önermeye başladığı ve ne izlesem acaba? diye düşünürken karşıma çıkan, izledikten sonra ise “ne izledim lan ben?” diye insanı derin düşüncelere sevk eden film 😅

Filmin Konusu

Film, Aziz isimli bir adamın mevcut yaşamından sıkılması ve bu yaşam içinden kaçmaya çalışmasını konu ediniyor. Bununla beraber Aziz’in iş yerindeki 3-4 arkadaşının da hikayeye belli yerlerde destekleri oluyor. En sonunda da “vayy anasını yaa” dedirterek, filmi ilginç bir şekilde bitiriyorlar 😄

Film Hakkında

Avrupa Yakası, Galip Derviş, Aile arasında gibi pek çok başarılı yapımda oynamış ve uzunca bir süre ismini bilmeden “Burhan” olarak anlattığım Engin Günaydın bu filmin kadrosunda olduğu için direk izlemeye karar verdim.

Engin Günaydın ile beraber ise Haluk Bilginer, İrem Sak, İlker Aksum, Öner Erkan, Fatih Artman gibi daha öncesinde pek çok filmini izlediğim ve çok sevdiğim oyuncuların da olması beni büyük bir beklentiye soktu.

Özellikle Haluk Bilginer’in yakın tarihte çıkan ancak henüz izlemediğim “9 Kere Leyla” sının pek çok kişi tarafından beğenilmemesi nedeniyle bu filmde acaba nasıl olur diye düşünürken; oyunculuğuyla yine harikalar yaratmış.

Yeğene ise apayrı bir parantez açmak istiyorum. Neredeyse her sahnesinde kahkahalar attırdı bana. Belki de dayı olmamdan dolayı tepkiler vs. çok tanıdık gelmiş olabilir ancak dayı-yeğen ilişkisi beni çok eğlendirdi. Muhtemelen yeğenimle bir kaç sene sonra tekrar izleriz 😂

Filmi, oyunculuklar açısından son derece beğendiğimi söyleyebilirim. Filmin bence en büyük problemi senaryoydu. Senarist bize bir şeyler anlatmak istemiş ve biz anlamamış olabiliriz diye düşünüyorum çünkü hani bir filmden çıktıktan sonra iyi / kötü bir şeyler canlanır ya kafanızda; bu filmde bende o canlanmadı. Zaten konu kısmının ne kadar kolay özetlendiğini siz de gördünüz yukarıda 😟

Farklı Bir Bakış

Bana kalırsa filmin adının “Azizler” olması, ( burada spoiler vermek istemiyorum ancak filmin sadece bir yerinde Azizler geçiyor ) o sahneden bağımsız olarak; filmin içerisindeki karakterlerin her birinin aslında bir Aziz olmasıyla alakalı.

Yani, aslında çevresindeki insanlar Aziz’in iç dünyasının dışa vurumu olabilir. Çok farklı insanlar ve çevremizde neredeyse her gün karşılaşabileceğimiz karakterleri görüyoruz çünkü.

Ha, bu düşünce tamamen alakasız da olabilir tabii ki. Yalnızca film bittikten sonra aklıma takıldı, “belki de böyle düşündürtmek istediler, filmin adını da ondan böyle koydular” şeklinde.

Eğer siz de benim gini Engin Günaydın filmlerini seviyorsanız, bu filmi boşluğunuzda izleyebilirsiniz. Ekşi gibi platformlarda genel olarak gömülmüş olsa da; bana kalırsa eğlenceli bir filmdi.

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. birce - -

    güzel değerlendirme teşekkürler 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir