Köreldim

Hayır Diyebilme Sanatı

Haemos Haemos - - 4 dk okuma süresi
278

Kitabın Adı : Hayır Diyebilme Sanatı
Yayınevi : Altın Kitaplar
Basım Tarihi : Ekim – 2020
Sayfa Sayısı : 171

                Özellikle çocukluğumuzdan beri süre gelen “iyi insan olmak” mottosunun belki de hayatımızda en büyük baskıladığı durumlardan biri de şüphesiz ki evet-hayır diyebilmek ya da diyememek. Kitabı okumaya başlamadan evvel aslında bu kadar “bay evet” biri olduğumu düşünmüyordum. Hayır Diyebilme Sanatı isimli bu kitapta aslında gerçekten hayır demenin bizim toplumumuzda bir sanat kabul edilebileceğini editörler, örneklerle gözler önüne seriyor.  Tamam, insanları kırmamak için çoğu zaman mümkün olan şeylere evet dediğimi kabul ediyorum. Evet dediğim için başımın bir türlü rahata ermediğinin de farkındayım ancak ben hayır demenin kötü bir şey olduğunu düşünenlerdendim.

Uygulanabilir ve Fark Edilir Değişim

                Dim diyorum; çünkü bu kitap sayesinde hem hayır demenin aslında iyi veya kötü bir insan olmamız için tek başına yeterli veriyi sağlayamayacak kadar küçük bir detay olduğunu, aslında hayır diyebilmenin uzun vadede kendimize olan saygımızın da bir göstergesi olduğunun artık farkındayım. Bu nedenle artık kitabı okumaya başlayan kişiyle, kitabı bitirip dolabına koyan kişi arasında fark olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

                Kitap başlangıçta yaklaşık bir 10-15 sayfalık bir test ile başlıyor. Bu klasik magazin dergilerindeki a çoğunluksa, b çoğunluksa gibi şıkları var ancak bu önemli; çünkü bu karakter analizini kitabın ilerleyen dönemlerinde gerçekten değiştirebiliyorsunuz. Kitapta gerçek yaşamda hemen hemen herkesin sıklıkla başına gelebilecek senaryolara yer veriliyor. Aynı zamanda hayır diyebilme sanatı ile alakalı psikolojik yansımaların da olduğu güzel bir değerleme yapılıyor.

Geçmişten Gelen Şartlanmalar

                Özellikle toplumumuzda çocukluktan bu yana yaratılan iyi insan olma örnekleri, bununla beraber hayır kelimesine yüklenen ve bize hissettirilen tramvalar nedeniyle açıkçası “keşke daha öncesinde okusaydım” dediğim bir kitap oldu. Günlük yaşamınıza çok hızlı şekilde adapte edebileceğiniz ve uygulama konusunda hemen herkesin rahatlıkla zorlanmadan yapabileceği örnekleri içeren hayır diyebilme sanatı kitabını özellikle benim gibi bay – bayan evetçilerin okumasını gerektiğini düşünüyorum.

                Kitabı bitireli birkaç gün oldu, bu birkaç gün içerisinde yerine ve zamanına göre birkaç ufak hayır diyebilmenin dahi beni ne kadar rahatlattığını anlatamam sizlere. Artık daha dinç, kafamın ise daha doğru işlere odaklanabildiğini hissediyorum. Umarım bu durum, bu şekilde devam eder. Sizlere de kesinlikle tavsiye ederim 🙂

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir