Köreldim

Yes Man ( Bay Evet )

Haemos Haemos - - 4 dk okuma süresi
195

Film Adı  : Yes Man ( Bay Evet )

Yönetmen: Peyton Reed

Tür: Romantik Komedi

Yapımı: 2008 – ABD

Jim Carrey’nin iftarı beklerken izlemekten son derece keyif aldığım ve de bazı şeyler düşündürten filmi. Jim Carrey sever biri olarak bu filmi daha öncesinde izlememiş olmak her ne kadar beni üzmüş olsa da; şükür ki güzel bir konuyla ve doğru zamanlamayla izlemiş olmak beni yine de mutlu etti diyebilirim.

Filmin Konusu

Filmde Jim Carrey’i Carl rolüyle izliyoruz. Filmin adının “Bay Evet” olması nedeniyle henüz daha ilk sahneden telefonuna gelen çağrıyı reddetmesi, ardından pek çok soruya hayır diyerek yanıt vermesi başta “n’oluyoruz lan” dedirtmiş olsa da filmin orada başladığını anlamak çok ta uzun sürmedi.

Filmin başında her türlü etkinlik ve plana hayır diyen, erteleyen, eşinden boşanmış, işlerinde çalkantılı bir süreç yaşayan “evet dersem er geç eksikliğim belli olacaktır” düşüncesi ile yaşamını idame ettirmeye çalışan bir Carl görüyoruz. Ardından Nick isimli bir arkadaşı bir gün tesadüf eseri bankada çalışırken Carl’ı görüyor ve ona en son görüşmelerinden bu yana neler yaptığını anlatmaya başlıyor.

Kilit cümleleri arasında da her şeye “Evet” dedim oluyor ve kendisine bir broşür veriyor. Bu broşür bir etkinliğin broşürü ve bir terapi veriliyor. Başlangıçta oraya gitmeyi istemese de; sonunda “ne kaybedebilirim ki” diye düşünerek gidiyor. Ve orada kendisine bir söz veriyor. Sonrasında kendisiyle yaptığı bu anlaşmayı bozmamak adına başına türlü olaylar geliyor.

Film Hakkında

Filmin içerisinde güzelce serpiştirilen bir de aşk hikayesi bulunuyor. Ne çok sıkıyor ne de çok mesafeli, tam tadında. Bir insanın hayır demeyi bilmemesi ile evet demeyi bilmemesi arasındaki uçurumu biraz olsun gözler önüne seriyor. Film gereği tabii ki pek çok şey toz pembe gözüküyor olsa da; film bittikten sonra insan pek çok ertelediği şey hakkında düşüncelere boğuluyor, ümit aşılanıyor insan bir “sevindirik” oluyor anlayacağınız 😄

Filmin en sevdiğim bölümlerin biri şüphesiz kız arkadaşıyla beraber “en erken uçak nereye gidecekse oraya 2 bilet lütfen” diyerek hiç plan program olmaksızın tamamen doğaçlama olarak Nebraska’ya uçtukları bölüm oldu.

Bir diğeri ise minnoş kızçenin şu sözleri;

Dünya kocaman bir oyun bahçesi. Bunu çocukken biliyoruz ama büyüdüğümüzde unutuveriyoruz

Bu son derece hoşuma giden bir cümle olmuştu benim için 😇 Bu sebeple boş bir vaktinizi hoş bir vakte çevirmek için Yes Man filmi doğru bir tercih olabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir