Köreldim

Xiaomi Mi Wifi Pro

Haemos Haemos - - 5 dk okuma süresi
132

Ulan Türk Telekom…

Xiaomi Mi Wifi Pro yazıma heppiniz hoş geldiniiizzz 😇

Özellikle Türk Telekom’un alt servis sağlayıcılarında son derece güzel modemler sunuyor. Ancak Türk Telekom’un taksitli olarak abonelerine sunduğu TP Link serisi modemlerde ne yazık ki evinizde 3-5 duvar varsa modemi merkeze de koysanız bir türlü doğru düzgün çekmiyor.

Benim de evde yaşadığım en büyük problemlerden biri buydu, başlarda çok dert etmedim ancak meditasyon esnasında falan bağlantı kesilmeye başlayıp müzikler ya da yayın arada kesilince hafif bir huylanmıştım. Hayır bir de sanki bedavaya sunuyormuş gibi davranıyor ama 24 taksitle başka modem alsam mahalleye yayın yaparım.

Bunun yanı sıra bir de ev ile iş yerimin arası kuş uçuşu yaklaşık 100-150 metre kadar ya var ya yoktur ( bunun nimetleri çok güzel yeniyor 😁 ) dairenin terasından oturma odasındaki modem çekiyor ancak daire içerisinde çalışırken ne yazık ki çekmiyor.

E dairede tek olunca insan gün içerisinde en azından bir ses olsun istiyor, radyo vs. açıyorum ancak aylık 7 Gb olan internet paketim bu sefer Edirne’ye gittiğimde yetmiyor.

Tüm bu durumlar göz önünde bulunduğunda aklıma ilk olarak bir Access Point almak geldi. Lakin şirket zamanında biz bunlara “köpek” çekiyorduk, şimdi adam akıllı bir Access Point için yaklaşık 300 TL’yi gözden çıkarmak gerekiyor.

Nedir bu Access Point?

Dümdüz beyin kıvrımlarımızı kullanmadan Türkçeye çevirdiğimizde “erişim noktası” olarak karşımıza çıkan bu terim, modemin çekmediği kör noktaların bir kaç metre yanına koyularak, modemden aldığı sinyali güçlendirip kör noktalara dağıtmaya yarayan cihaza deniyor. Şekil itibariyle modem ile çok benzer bir kutuya sahipler.

Sipariş

Oldukça masraflı olarak gözükmesi nedeniyle de uzunca bir süredir “dursun bakalım şimdi biraz” diye diye öteliyordum. Bu Kasım indirimleri ile beraber Xiaomi marka Xiaomi Mi Wifi Pro isimli ürünün indirimde olduğunu görür görmez hemen siparişini verdim. Yaklaşık 20 günün sonunda da elime ulaştı.

Özellikle indirimli olması nedeniyle bir problem olup olmayacağı hususunda son derece tedirgindim. Neyse ki malum sitenin Express kuryesi çok yakın bir arkadaş olunca, “bir sıkıntı olursa da iade eder geçerim, oynat devam” kafasındaydım. Kutu elime ulaştığında bir kenarı hafif yırtılmıştı ancak bandrol ve etiket üzerinden kontrol ettiğimde ürün sıfır gözüküyordu. Bu arada gelecekte ne olur bilinmez, tarihe not düşmek isterim bu cihazı kargosu herşeyiyle yaklaşık 65 TL ( 8,30$ ) ‘ a temin ettim.

Dipnot : Eğer sizler de elinizdeki Mi ürünlerinin orjinalliğini sorgulamak isterseniz https://www.mi.com/global/verify adresi üzerinden doğrulama yapabilirsiniz.

Kurulum

Cihazı fişe taktıktan sonra, turuncu bir ışık yanıyor. Bu esnada size tanımlama yapmanızı belli etmek istiyor kendileri. Hemen “Mi Home” isimli uygulamayı indiriyoruz ve kayıt oluyoruz.

Sonrasında ürünün tanımlaması yapılırken ilginç bir şekilde Türkiye dil seçeneğinde ürünü bulamıyorsunuz. Bunun için bölgenizi Çin yapıp “ev güvenliği” menüsüne girmeniz gerekiyor.

Buradan sonra cihaza Bt üzerinden bağlanarak, verilerin aktarımı sağlanıyor ( Modem şifresi, genişletilecek ağ bilgileri vb. ) bu sayede cihaz sadece bir bağlantıya kilitlenmiş oluyor bu da performansı arttırır diye tahmin ediyorum.

Ve son olarak Xiaomi Mi Wifi Pro kurulumunu tamamlamış bulunuyoruz. Kurulum son derece basit ve etkili diyebilirim. Aynı zamanda Acceess Point özelliklerinin olması da ayrıca güzel olmuş.

Henüz mesafe konusunda ne kadar etkili olacağını bilemiyorum, yakın zamanda onu da deneyip muhtemelen burayı editlerim 😇

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir