Köreldim

VR The Champion Silivri

Haemos Haemos - - 5 dk okuma süresi
121

Uzunca zamandır merak ettiğim sanal gerçeklik konusunda en son Trakya Üniversitesi Bilişim Şenliği aracılığıyla birazcık tanışma şansım olmuştu. Sistemin nasıl işlediği ve bu simülasyonlar ile neler yapılabileceği hususunda biraz da olsun bilgi edinmiş ancak deneme şansım hiç olmamıştı. Silivri üzerinde VR The Champion isimli mekanı İnstagram üzerinde gördükten sonra, uzunca zamandır bende olan bu merak hem giderilmesi gerekiyordu hem de haftasonu evde oturmak pek de keyifli olmayacaktı.

Bu yüzden kendileriyle sabahtan daha irtibata geçerek, randevu aldım. Yaklaşık yarım saat kadar süren yolculuktan sonra oraya vardım. Silivri’ye her ne kadar yakın olsa da ilk defa gidiyorum. Trafiği İstanbul’un ilçesi olmayı kendisine yakıştırır nitelikte, sahile yakın yollarda cidden çok trafik var ancak o trafiği atlattıktan sonra Edirne’de yer alan “Yeni TOKİ” ve “Binevler” vari bir yere doğru ilerliyorsunuz. Hani İstanbul – Edirne karışımı gibi bir yer oldu benim için.

Mekana girdiğimde son derece güleryüzlü karşılandım. Zaten randevu kısmında direk olarak numaramı hatırladılar ve müsait olan konsollardan birinde oyun oynamaya başladım.

*Bu arada şu anda 4 istasyon mevcut. İstasyonlara randevulu gidiyorsunuz. Ben tek başıma gittiğim için istasyon bulmam kolaylaştı.

Başlangıç

İlk başlangıçta bilgisayarda da bitirdiğimiz Serious Sam ile başlamak istedim. Bunda bir sabit bir de hareket edilen kısım vardı. Denge problemi yaşanabildiğinden bana başlangıçta sabit olanı açtılar, bir kaç dünya geçtikten sonra da hareketli olana geçtim. Hareketli olanda biraz kendimi kaptırmış olacağım ki “biraz geri gelebilir misin” diye uyarılarda bulunmak zorunda kaldılar. Meğer alandan çoktan çıkmışım 😅

Sonrasında hareketli olana geçtim. Burada da Serious Sam klasik mantığı olarak sürekli haritaları geçip slotları kesmek gerekiyor ancak tabii ki bilgisayardaki gibi W – A – S – D ile yönlendirme imkanınız yok, elinizde joystick yardımıyla ve kendi etrafınızda dönerek bunu yapmanız gerekiyor. Duvara kafa atıp “anaa kaldım ben burda” diye içten içe geçirmemi asla unutmayacağım 😇

Beat Saber

Sonrasında VR The Champion çalışanlarından her daim desteğini esirgemeyen personel sağolsun bana yardımcı oldu ve farklı oyunlar da denememin faydalı olabileceğini söyledi. 2019 ‘ un en iyi oyunu seçilen Beat Saber’a geçtim. Burada da maksat müzik ritimleri ile beraber mavi ve kırmızı kutuları, gösterilen yönde kesmek.

Oynanış videosu şu şekilde;

Sanırım 10 dakika kadar oynadım ancak çooook keyif aldım 😍

Genel olarak karantina süresince sürekli olarak konuşacak arkadaşlarını özleyen insanları gördükçe aslında pek de öyle arkadaşım olmadığını düşünüyordum. Aslında mühim olan şeyin kendi kendine de eğlenebilmek olduğunu bilmeme rağmen ne yazık ki bunu kabul etmek istememiştim. Rezervasyon esnasında da tek kişi o mesafeden kalkıp geeleceğimi duyan kız şaşırmıştı ki haksız da sayılmaz, millet 3-5 kişi randevu alıyormuş ancak gittiğimde o da durumu yadırgayan biri olmadığımı anlamış olmalı ki sağolsun bana çok iyi arkadaşlık etti 😊

Bu nedenle gerek çalışanları gerekse sundukları hizmet nedeniyle kendilerine çok teşekkür ederim. Muhakkak sık sık gideceğim mekanlardan biri olmaya aday. Aynı zamanda eğer siz de gidecek olursanız navigasyon uygulamanıza “VR The Champion Silivri” yazmanız yeterli olacaktır. Saatlik ücretlendirme olarak öğrenci için 40 TL, yetişkin için 50 TL şeklinde son derece uygun fiyatlandırmaları var.

Bu da Serious Sam’den bir anıt 😅

 

İlgili Yazılar

4 Yorum

 1. selma - -

  VR The Champion Silivri başlığını okuyup gittim, harika bi yerdi

  1. Haemos - -

   Beğenmenize çok sevindim, hele ki blog yazılarımın bir insana öneri veya tavsiye bulunması ve beğenilmesi çok daha mutluluk verici ☺️

  1. Haemos - -

   Beğenmenize çok sevindim 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir