Köreldim

vMware Modül Hatası

Haemos Haemos - - 3 dk okuma süresi
116

Sanallaştırmanın “abecesi” denebilecek olaylardan biri de kesinlikle Vmware isimli bu şahane program. Eğer ki bunu kullanmayı biliyorsanız ve sanallaştırma konusuyla ilgiliyseniz kesinlikle size tanıdığı imkanlar yadsınamaz.

Yaklaşık 9 yıldır kullandığım bu şahane program, sunucularımın tümünün fişini çekip daha sade ve kontrol edilebilir bir alt yapıya geçme kararı almamdan sonra bana biraz küsmüş olsa gerek ki; bugün itibari ile modül hatası vermeye başladı.

“H Result Module…” ile başlayan ancak hatanın tam merkezinde ana IP adresi olması nedeniyle paylaşamadığım bir hata.

Hata ile alakalı olarak öncelikle sunucuyu yeniden başlatmak, pek çok sanal sunucunun kapanması ve sitelerin “down” hale gelmesi anlamına geleceğinden; bunu yapmak çok büyük risk taşımaktaydı. Ve acilen müdahale edilmesi gereken tek bir sunucu için diğer sitelerimin yayının 1 dakika bile kesilmesi beni ciddi sıkıntıya sokabilirdi.Bu sebeple, alternatif bazı yollara başvurdum.

Öncelikle bunun kullandığım bilgisayarın IP adresi kaynaklı bir şey olacağını düşünüp, internet cafeye giderek oradaki bilgisayarlardan denedim; ancak hata hala devam ediyordu.

Sonrasında sunucunun içerisinde bulunduğu makinelerin bir kaç tanesinin IP adresine ping attığımda, ping aldıklarını gördüm. Yani insanın uyku hali gibi bir durum söz konusuydu; iç organlar çalışıyor ancak vücut hareketsiz.

Veri merkezi ile görüştüğümde onlar da IP adresinden dışarıya çıkışta herhangi bir engel olmadığını, konuyla ilgili kısıtmalar yapmadıklarını ilettiler.

Farklı forum sayfalarında göz gezdirdiğimde ise, işte “adamlar yapmış ağğbii” dedirten o olay karşıma çıktı 😁

Bunun nedeni; uzun süre kullanılmayan bazı modülleri, sunucunuz belli bir yerden sonra kaynak tüketimini daha farklı alanlara kaydırabilmek adına kapatıyor(muş)

SSH erişiminin daima güvenlik zafiyeti oluşturduğunu düşünen ve savunan biri olarak ben; bu makinemde ilk defa SSH erişimini aktif halde bırakmıştım. Keza bu çok çok işime yaradı, direk olarak SSH üzerinden bağlanarak,

services.sh restart

komutunu girmem yeterli oldu.

Yaklaşık  3 dakikalık bir yeniden başlatma sürecinden sonra, erişim kaldığı yerden devam ediyordu 😊

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir