Köreldim

Suç Ve Ceza

Haemos Haemos - - 3 dk okuma süresi
165

Kitabın Adı : Suç ve Ceza

Kitabın Yazarı : Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Yayınevi : Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Yayın tarihi : Ekim – 2020

Sayfa sayısı : 687

Aslında kitabı anlatmaya gerek yok, biliyorsunuz demek isterim ancak bu kitap hakkında aslında yazacak o kadar çok şeyim var ki… Ama ilk defa okuyacak olan arkadaşlara da eziyet etmek istemem o yüzden genel hatlarıyla özetlemeye çalışacağım. Ancak okuyacak arkadaşlar bilsinler ki; burada anlattıklarım kitabın 1000 de belki 1 ‘ i.

“Dizi yoksa kitap var”

2021 okuma listemde olan Suç ve Ceza’yı normal şartlarda daha insancıl bir okuma düzeninde ve ortalama 1 hafta 10 gün gibi bir sürede sindire sindire okumayı planlıyordum. Lakin kitaba başladıktan sonra, kitabı bırakamaz oldum. Kitap Cuma başlanıp Pazartesi bitmiş vaziyette kutudaki yerini aldı bile.

Şu sıra takip ettiğim dizi olmaması nedeniyle haftasonundaki derbi maça rağmen bu sürede bitti. Kesinlikle başladığınızda bırakmak istemiyorsunuz, bazı arkadaşlar ağır gittiğini söylemişlerdi ama açıkçası ben çok ama çok beğendim.

Kitabın Konusu

Kitap, Raskolnikov adlı bir gencin mahallelerindeki bir tefeci kadını öldürmesi ve ardından da yaşadıklarını anlatıyor. Kendi iç dünyası, çevresi ve değişen şartlarda verdiği tepkiler de kitabın konusu içerisinde yer alıyor.

Aynı zamanda kitapta o günkü hayattan kareler bulmak da çok mümkün.

Kitap Hakkında

Kitap normal bir polisiye romandan ve hukuki adli yargının da üzerinde insanın “vicdanı” üzerinden yargılanmasını çok güzel inceliyor. Kitaptaki sıradan ve olağanüstü insan ayrımları da başka dikkat çeken noktalardan biri.

Bununla beraber toplumun çekmiş olduğu sefaleti bizlere anlatmakla kalmıyor adeta her bir karakterin bulunduğu çevrede bizleri konuk ediyor. Bu neden Suç ve Ceza türünün hele ki o dönemde rahatlıkla sivrilmiş örneklerinden.

Ben kitabı inanılmaz inanılmaz beğendim. Hatta bitmesini hiç mi hiç istemedim, şu an bile bunları yazarken bir yandan olayları kafamda canlandırıyorum.

Bir de tabii ki İş Bankası’nın 2020 yılında satış rekoru kırmasının hakkını verdiğini de söylemeden edemeyeceğim. Suç ve Ceza gibi bir klasiği oldukça güzel bir çeviriden okumuş olmak beni çok mutlu etti. Kesinlikle henüz okumadıysanız, tez vakitte okumanızı öneriyorum. Uzun zamandır bu kadar uzun ancak soluksuz okuduğum bir kitabı hatırlamıyorum.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir