Köreldim

Me Before You ( Senden Önce Ben )

Haemos Haemos - - 4 dk okuma süresi
107

Filmin Adı : Me Before You ( Senden Önce Ben )

Yönetmen : Thea Sharrock

Tür : Romantik, Dram

Yapımı : 2016 – İngiltere

Son derece minnoş bir tavsiye üzerine izlemeye karar verdiğim ve bulduğum ilk fırsatta bir çırpıda bitirdiğim Senden Önce Ben, kesinlikle sizlere de tavsiye edebileceğim bir film. Ancak peşinen söylemeliyim ki; eğer benim gibi sulugözlü biriyseniz yalnız izlemenizde fayda var, en azından öküz gibi duygusallığın dibine vurmada son derece yardımcı olacaktır size 😃😃

Filmin Konusu

Öncelikle şunu söylemeliyim ki, film bittikten sonra ciğerimden bir kaç parçayı filmde bıraktığımı rahatlıkla söyleyebilirim.

Film Will isimli yakışıklı, zengin bir adamın mutlu bir evlilik esnasında geçirdiği trafik kazası ile hayatının bir anda alt üst olmasıyla başlıyor. Ardından ailesi tarafından şirin mi şirin, çıtıpıtı hanım hanımcık bir kızcağız olan Louisa bakıcı olarak tutuluyor. Burada kızın görev tanımı 6 aylık olarak veriliyor ve 6 ayın sonunda meğer Will’in bazı kararları gün yüzüne çıkıyor.

Will, önceki yaşamında son derece aksiyon dolu yaşamayı seven, canlar yakan bir genç olduğu için içinde bulunduğu durum onu son derece üzüyor ancak ellerinden bir şey gelmiyor. Kendisinin intihar gözlemcisi olarak işe alındığını öğrenen Louisa ise Will’e yepyeni bir hayat yaşatmaya çalışıyor. Yapılacaklar listesi çıkarıyor, at yarışlarına gidiyorlar, klasik müzik konserleri vs. derken gerçekten te Will’in yüzü gülmeye başlıyor.

Bundan sonrasını anlatarak açıkçası bu filme haksızlık etmekten korkuyorum. Bu yüzden eğer buraya kadar okuyup sonunu merak ettiyseniz kesinlikle Senden Önce Ben isimli filmi izlemenizi öneriyorum 🙂

Film Hakkında

Film konusunda bu denli moda girmiş olmamın sanıyorum ki filmde kendimden parçalar bulmuş olabileceğimi aklıma getirdi. Bazen erkekler susar, köşesine çekilir. Ancak kadınlar ile erkekler farklı düşünce yapılarına sahip olduklarından; ne yazık ki bu anlaşılmaz. Sürekli olarak kendinin değil de, karşısındaki insanların iyiliği isteyen insanlar ne yazık ki bu hayatta normalden bir tık daha fazla zorlanıyor. Bu filmde de aynı şekilde işlenmiş. Eğer duygusallıktan uzaklaşmış ve tamamen akla göre karar vermeye başlamış bir insansanız, ne demek istediğimi aslında çok daha rahat ve iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum.

Belli olaylar silsilesinin ardından insanları daha fazla üzmemek ya da insanların size bağlanmamasını sağlamak için elinizden geleni yapıyorsunuz. Zira güvendiğiniz insanlar nedeniyle yaşadığınız hayal kırıklıklarını, başkalarının size güvenerek yaşamasından korkar hale geliyorsunuz. Mevlana’nın çok beğendiğim bir sözü var, onu da burada paylaşmak isterim; “Ya kırdığın gönlü Allah seviyorsa? Bilemezsin, bilseydin ödün kopardı; dokunamazdın.”

Bu yüzdendir ki bu film, geçmişte aldığım kararlar ve yaptıklarımla alakalı olarak kendimle özdeşleştirdiğim bazı şeyleri içinde barındırıyor olması nedeniyle çok ayrı bir yerde. Özellikle sonundaki sürprizlerin de eşleşmesiyle beraber, acaba ben de tebessüm ile anılan biri miyim diye düşünmeden de edemediğimi belirtmek isterim.

Eğer ki izleyecek film arıyorsanız ve de bulamadıysanız, kesinlikle ve kesinlikle Me Before You isimli filmi izlemenizi öneririm 🙂

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir