Köreldim

Ip Man – 4

Haemos Haemos - - 3 dk okuma süresi
126

Film Adı : Ip Man 4 : Final

Yönetmen : Wilson Yip

Tür : Aksiyon, Dövüş, Dram, Biyografik

Ülke : ABD

Gösterime Giriş : 1 Ocak 2020

                Bu film serisi beni lise yıllarıma götürüyor. O dönem ilk 3’ünü soluksuz olarak izlediğim ve sonrasında sürekli olarak hafızamda yer edinen Ip Man’in son filminin çıktığını bilmiyordum. Görür görmez hemen izlemek istedim.

Filmin Konusu

                O dönemler filmi anlatabileceğim bir blog sayfam olmadığı için tabi ilk 3 filmin bakınızlarını veremiyorum ama size kısaca özetlemek isterim, zaten bütün seri hemen hemen aynı konu etrafında işleniyor.

                Ip Man, Çin dövüş sanatlarının atalarından biri. Serinin başlangıcında henüz “pale” haliyle başlıyor ve serinin sonuna kadar büyüyüp büyüyüp geliyor. Bunu ne zaman anladım? Bu filmin sonunda diğer filmlerden kesitler var. Lan harbiden yaa diye duygulanmadan edemiyor insan.

                Kendisi ömrünü Kung-fu ya adamış, gerçek biri. Yani kurgu değil. Hatta Bruce Lee’nin hocası. Böyle olunca film boyunca gerçekten çok güzel bir şekilde işleniyor. Serinin ilk filmlerinde bekar takılırken sürekli pata küte birileriyle dövüşüyor. Sonrasında evleniyor, dersler vermeye başlıyor. Ardından eşi vefat edince, oğluna bakmaya başlıyor. Tam bu esnada da kanser illetine yakalanıyor ve kendisi son nefesine kadar Wing Chun dövüş sanatının tüm dünyada yaygınlaşabilmesi için elinden geleni yapıyor.

Film Hakkında

                Ip Man film serisini gerçekten çok beğenerek ve bir solukta bitireceğinizden eminim. Vurdulu kırdılı bir seri olsa bile kadını, erkeği, genci, yaşlısı herkesin büyük bir keyifle izleyeceğini düşünüyorum. Çünkü kendisi bildiğimiz ortalığı kırıp döken dövüşçülerden değil, adamı sakinliğiyle “tokatlıyor” desem yeri vardır 😀

                Bunun yanında gerçek bir hikayeyi anlatıyor olması nedeniyle de son derece etkileyici. Keşke bu filmin devamı niteliğinde bir de Bruce Lee için çekilse de keyifle izlesek.

                Yalnız bir uyarıda bulunmam gerekiyor; bu filmi izledikten sonra “lan aslında kung fu güzel şey ha, başlasam mı n’apsam?” düşünceleri aklınızdan geçebilir. Bu adam über über iyi olduğu için önüne geleni pata küte dövebiliyor ki zaten diğer ustaların halini bu son filmde net biçimde görebiliyoruz 😀

https://giphy.com/gifs/HkaU9nnf4pqEg

                Eğer henüz izlemediyseniz ve dövüş sanatlarına merak duyuyorsanız, Ip Man serisini izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum. Şimdiden keyifli seyirler. 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir