Köreldim

Cesur İtfaiyeci

Haemos Haemos - - 3 dk okuma süresi
147

Filmin Adı : Cesur İtfaiyeci

Yönetmen : Laurent Zeitoun

Tür : Animasyon

Yapım Yılı : 22 Nisan 2022

Bayramın neşesini yeğenlerimle beraber yaşarken, bir yandan da standart bayram harçlığı yerine onlara güzel sürprizler yapmak istiyorum. Bu sefer de yeğenimin de bildiği, benimse fragmanlardan öğrendiğim Cesur İtfaiyeci filmi hem bayram eğlencemiz hem bu yazımın konusu oluyor 😊

Filmin Konusu

Film, oldu olası kendisini itfaiyeci olarak hayal eden küçük kız Georgia başından geçenleri anlatıyor. Çocukluğunda itfaiyeci babasından da etkilenmesi ile beraber serüveni başlıyor. Ancak babası Georgia’nın itfaiyeciliğin çok tehlikeli bir meslek olması nedeniyle itfaiyeci olmasını istemiyor.

Georgia ise babasına hayallerinden vazgeçtiğini söylese de; geceleri minik köpeği ile beraber çatılara çıkıp antrenman yapmaktan geri durmuyor.

*Bu arada küçük bir dipnot : Babası sırf Georgia’ya bakabilmek için, itfaiyecilik mesleğini bırakıp terzilik yapmaya başlıyor. Onun da aynı şekilde terzi olmasını istiyor.

Terzi olduğunu varsayarak yıllar yılları kovalıyor ve o küçük kız çocuğu çok hızlı bir terzi oluyor. Olmasına oluyor ama şehirlerinde fink atan “kundakçı” yakalanması için de içi içini yiyor.

Bir gün belediye başkanı babasından kaybolan itfaiye erlerini ve kundakçıyı bulmasını istiyor. Bunu gizliden gizliye duyan Georgia, Joe ismiyle ekibe katılıyor. Sonrasında güzel bir baba-kız dayanışması yaşanıyor.

Cesur İtfaiyeci Hakkında

Film, özellikle de canlarını tehlikeye atarak bizleri ateşlerden korumaya çalışan itfaiye erlerinin yaşadığı zorlukları henüz küçükken çocuklara anlatmak için çok güzel düşünülmüş. Hele de geçen yıl yanan ciğerlerimizi düşününce, çocukların bu alanda özendirilmesini doğru buluyorum. Aynı zamanda erkek bir çocuk gözünden değil de, kız çocuğunun yaşayacağı zorlukların toplumsal olarak dünya geneline yayıldığını da burada görüyoruz.

Çoğu zaman sadece ülkemizde yaşandığı düşünülse de; “ataerkil” toplumlar, dünyanın her yerinde var. Kadınların da fırsat verildiğinde, cam tavanları nasıl kırabileceğini görmek için kör olmaya gerek yok. Başarılı pek çok örneği bulunabilir.

Bu yüzden konusu itibariyle filmi çok başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Eğer sizlerin de yeğeni varsa, henüz vizyondayken mutlaka gitmenizi öneririm. Çıkıp çıkıp izleyin anacım 😄

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir