Köreldim

Bir İdam Mahkumunun Son Günü

Haemos Haemos - - 3 dk okuma süresi
121

Kitabın Adı : Bir İdam Mahkumunun Son Günü
Yazarı : Victor Hugo
Sayfa Sayısı : 101
Yayınevi : Karbon Kitap
Yayın tarihi : Mayıs 2019


Uzunca bir süredir “önerilenler” listemde çıkan ve diğer okumam gereken kitaplar nedeniyle okuyamadığım bu eseri çok şükür ki bitirebildim. Bitirmemden yaklaşık 5 dakika kadar sonra da bu yazıyı yazıyorum çünkü son derece etkileyici bir konu ve anlatıma sahip olan bu kitabın etkisinden henüz çıkmadan yazmam gerektiğini düşünüyorum.


Kitabın Konusu


Kitabın konusun en güzel özeti zaten kitabın adından da anlaşılmakta. İdama mahkum edilmiş oldukça genç bir adamın “forsa olmaktansa 50 kere ölmeyi tercih ederim” tercihinden, “ölmektense de 20 sene forsa olmaya razıyım” a evrilen düşüncelerini konu ediniyor. Pek tabii bu süreçte yaşadıklarını ve de hissettiklerini de son derece güzel şekilde yansıtıyor.
Bunun yanında o dönemin sosyal yaşantısı, hukuk sistemi ve yönetim anlayışı ile alakalı da bizlere de ipuçları veriyor. Kitabın bazı noktaları anlaşılamıyor, en azından benim okuduğum basımında bir bölümün atlandığından bahsedilmiş ancak bu durum anlam bütünlüğünü kaybetmenize neden olmuyor.

Kitap Hakkında


Kitap direk olarak birinci tekil şahıs ağzıyla yazılması nedeniyle oldukça etkileyici olan konusunun çok daha iyi anlaşılması ve de okurun direk olarak olaylara dahil olmasını sağlamış. Kitapların en sevdiğim özelliği de aslında bu; sizi oturduğunuz sandalyenizde 1000 yıl ileriye de götürebilir, 1000 yıl geriye de götürebilir. Aynı şekilde bu kitap, sizleri birden idam mahkumunun hisleriyle öylesine sarıp sarmalıyor ki, kitabın henüz daha yarısına gelmeden insan hayatını sorgulayıp, çok daha sıkı sıkıya sarılmak istiyor.


Kitapta aynı zamanda çevirmen Tuğba Narin’in de oldukça büyük emeği olduğu asla inkar edilemez. Kendisine yaptığı bu çeviri için ayrıca teşekkür etmekte yarar var çünkü kitabın ilk sayfalarında kendisi de özellikle böylesi bir konuyu güzelce çevirmesi gerektiği ve kelime tercihlerinin dahi kitabın akıcılığında son derece önemli olduğunu fark etmiş.
Bir çırpıda bitirebileceğiniz, zorlanmadan okuyabileceğiniz Bir İdam Mahkumunun Son Günü isimli bu eseri okumanızı, kitaplığınızda bulundurmanızı tavsiye ediyorum efenim. Okuması zevkli olduğu kadar, konusu itibariyle de insanın dersler çıkarabileceği bir kitap olduğunu düşünüyorum.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir