Köreldim

Beyaz Kaplan ( White Tiger )

Haemos Haemos - - 3 dk okuma süresi
118

Filmin Adı : Beyaz Kaplan

Yönetmen : Ramin BAHRANİ

Tür : Dram, Polisiye

Ülke : ABD, Hindistan

Haftanın son iş gününe yaklaşırken evde yapacak bir şey bulamayınca Netflix önerilerine göz atayım dedim ve bu Bollywood filmine denk geldim.

Filmin Konusu

Film, 2007 yılı Delhisinde başlıyor. Balram isminde bir çocuğun çocukluğundan itibaren başından geçenleri anlatıyor. Ashok isimli “efendisi” ile olan yakınlıkları ve ardından başına gelenlerin anlatıldığı, filmin büyük bölümünde şoförlük yapan Balram’ın öyküsü, Netflix kalitesine yakışır bir film olmuş açıkçası.

Filmin adını aldığı “Beyaz Kaplan”, 100 yılda 1 aileye denk gelen, nadir farklı bir bireyi betimliyor. Balram’ın başından geçenleri Çin hükümdarının ülkelerine ziyaretinden önce e-mail ile anlatılması ile başlıyor.

Sefaletten krallığa temalı bu film, son derece keyifli ve aydınlatıcıydı.

Film Hakkında

Filmin konusu her ne kadar gözüme kısa gibi gelmiş ise de; filmin alt metninde aslında çokça güzel şeyler anlatılıyor.

Hindistan’ın kast sisteminin sonuna kadar gözümüze çarptığı, yine aynı şekilde dini, sosyal, kültürel ve politik pek çok konuya değinen bir film olmuş.

Filmde “Hintlilerin bunca asırdır insanlığa kazandırdığı şey, tavuk kafesi olmuştur.” eleştirisi ile hem gerçek tavukların hem de insanların anlatılması da güzel bir detay geldi gözüme. Hizmetkarların sahiplerine karşı ölümüne sadaketleri üzerine kurulan bu düzende, gözleri açılan bir hizmetkarın neler yapabileceği ve de sisteme nasıl karşı çıkabileceği de sürükleyici şekilde anlatılmış.

Ama nenesinin sürekli olarak para istemesi, paraya doymaması beni dellendirdi yav 🙂

Hindistan’ı son derece merak eden ben için Bollywood filmleri güzel birer rehber oluyor. Herkes biraz pis bir memleket olduğunu düşünse de; 36 milyon tanrılı bu ülkenin her yerinde mistik bir hava sezeceğim düşüncesi beni cezbetmeye devam ediyor.

Umarım yakın zamanda bu filmlerin çekildiği ve herkesin her an dans etme potansiyeli taşıdığı o şehirleri görüp, en azından Tac Mahal’i ziyaret etme şansını çok geç olmadan bulabilirim.

Beyaz Kaplan filmi kendinden söz ettirecek bir film gibi duruyor. Sizler de eğer henüz izlemediyseniz, kesinlikle bu filmi izlemelisiniz.

İlgili Yazılar

2 Yorum

 1. generic cialis - -

  I’m not sure exactly why but this blog is loading
  extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a
  problem on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.

  1. Haemos - -

   Thanks for your answer. I’m using a fast theme ( Because it’s have my code ) but my web site hosting in Bursa D.C. / TURKEY.
   You may be having problems with the connection, as international outlets are limited. I will try cdn services for you 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir