Köreldim

Aklını En Doğru Şekilde Kullan

Haemos Haemos - - 3 dk okuma süresi
130

Kitabın Adı : Aklını En Doğru Şekilde Kullan ( The Mindset )

Yazar : Dr. Carol S. DWECK

Sayfa Sayısı : 336

Yayın tarihi ve evi : Yakamoz Kitap / 2020

Çokça sevdiğim bir İngilizce öğretmenimin tavsiyesi ve “defalarca okuduğum ve her okuduğumda ayrı bir anlam çıkardığım bir kitap” şeklinde özetlediği The Mindset ( bizde bir değişik çevrilmiş olsa da ) isimli kitabı uzun bir arayışın ardından bütün yayınevlerinde topluca stoğa girmesiyle beraber tedarik edebildim.

Aklını En Doğru Şekilde Kullan Kitabın Konusu

Kitap, Sabitlenmiş Düşünce Tarzı sahibi insanlar ve Gelişme Düşüncesi Tarzı sahibi insanlar olmak üzere insanları temelde ikiye ayırıyor. Aslında bu ayrım ve bu ayrımın farkında olunması halinde neler yapılabileceğini de çok güzel deneylerle bize aktarıyor. Deneylerin yanı sıra somut bazı gerçekler ve insanların hayatında da kolayca uygulayabilecekleri örnekler var.

Temelde bu düşünce tarzlarını konu edinmiş olan kitap, aynı zamanda Bill Gates tarafından da önerilmiş. Düşünce tarzlarına sahip insanların yaşamlarından verilen örnekler ise çok çarpıcı. Koca koca şirketler nasıl batmış, iflas eden şirketler nasıl kurtarılmış, bir sporcu nasıl kariyerine başlayıp yükselmiş vs. hepsi aslında bu temelde inceleniyor.

Kitap Hakkında

Aslında çok da uzak olmayan bir zamana kadar “bir kitap okudum hayatım değişti” cümlesinin imkansız olduğunu düşünüyordum. Son dönemde okuduğum öyle kitaplar oldu ki, bu düşüncemin değişmesinin yanı sıra bunlardan bir liste yapmayı düşünmeye başladım 😅

Bu listeye mutlaka bu kitabı da dahil etmek istiyorum. Normalde ABD merkezli yazılan kitapların ülkemizde uyarlamasının biraz zor olduğunu düşünüyorum çünkü ekonomik, sosyal, kültürel anlamda çok farklı hayatlarımız var. İki toplumun ilgilendiği spor, aldığı eğitim düzeni bile birbirinden çok farklı. Hal böyle olunca da onların kafasıyla bazı şeyleri düşünmek zor.

Ancak bu kitapta çok fazla örnek var ve evrensel bir konuya parmak basıyor. Bu sebeple de konuyu içselleştirme anlamında hiç zorlanmadığımı belirtmem gerek. Sorunun tespiti, soruna çözüm yolları barındırması ise ayrıca harika.

Okunacak kitap tavsiyesi arıyorsanız, kesinlikle bu kitabı edinmenizi tavsiye ederim.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir