Köreldim

Zamana Karşı ( İn Time )

Haemos Haemos - - 4 dk okuma süresi
127

Film Adı : Zamana Karşı ( İn Time )

Yönetmen: Andrew Niccol

Tür: Gerilim, Bilimkurgu
Yapımı: 2011 – ABD

Haftasonuna yaklaşırken gece gece güzel bir film izlemek için araştırma yaparken, öneri üzerine Zamana Karşı ( İn Time ) filmine bakmaya karar verdim. Genelde boş vaktimi komedi filmleri üzerinden geçirmeyi severken bu sefer bilimkurgu üzerinden gitmek istedim.İyi ki böyle bir tercihte bulunmuşum bunu peşinen söyleyebilirim.

Zamana Karşı filminin konusu

Filmde insanlık bir şekilde zamanı ölçülebilir bir biçime getiriyor. Para yerine zaman birimleri üzerinden ticaret yapılıyor. İnsanların ne kadar yaşayacakları da kollarında yazıyor. Birbirlerinin kollarını tutarak, bir çeşit tokalaşma ritüeli şeklinde de birbirlerine zaman aktarabiliyorlar.

Günlük hayatta da işler yine zaman karşılığında yapılıyor. Faturalar, kiralar vs. hep bu zaman birimi üzerinden ödeniyor.

Bir de işin ilginç tarafı; 25 yaşına kadar bu koldaki sayaçlar çalışmıyor. 25 yaşına girildiği gün başlıyor ve insanlar hep o formda kalıyor. Aynaya her baktıklarında 25 yaşındaymış gibiler. Misal 30 yaşında biri “5 senedir 25 yaşındayım” diyor. Bu şekilde ifade ediyor yaşını.

Aynı şekilde şehirler de birbirinden farklı. 12 bölge var ve 12’den 1’e doğru yaşam standartları iyileşiyor.

Filmin genel mantığı bu. Sonrasında fakir oğlan zengin kız durumuna geliniyor. Filmin başrolündeki Will Salas bir adamı hırsızlıktan korumaya çalışırken adamın ona 115 yılını vermesiyle neye uğradığını şaşırıyor. Adam filmdeki kapital düzenin zenginlerin yaşamaları için kurulduğundan ve düzenin onları ezdiğinden kısaca bahsediyor. Will bunu fark edince de “ben bu düzeni bozarım aga” diyerek yola koyuluyor.

Bu parayla 4. şehre kadar gidip, orada kumarda güzel bir para “vuruyor”. Vuruyor vurmasına da; polisler peşine düşüyor. Burada küçük bir parantez açmalıyım; filmde polisler “zaman tutucu” olarak görev yapıyorlar. Zaman tutucular bu adamı bulup elinde ne kadar zamanı varsa el koyuyor.

Will Salas’ın vurgun yaptığı adamın kızı da Salas ile işleri pişirmeye başlıyor. İkili beraber en viran bölgeye gidiyor. Burada çeşitli hırsızlıklarla piyasaya düzenli olarak zaman pompalıyorlar. Amaçları herkesin belli bir zamana kadar yaşaması; mevcut düzende kimisi 1 günde ölürken kimisi yüzlerce yıl yaşıyor.

Film çeşitli aksiyon dolu sahneleri ve dram yüklü anlarıyla gerçekten güzel bir film. Bilimkurgu severler için harika bir 2 saat geçirme fırsatını sunuyor. 😊

Zamana Karşı filminin fragmanı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir