Köreldim

Sıkıysa Yakala

Haemos Haemos - - 3 dk okuma süresi
167

Filmin Adı : Sıkıysa Yakala ( Catch Me İf You Can )

Yönetmen : Steven Spielberg

Tür : Suç, Dram, Gerilim

Yapımı : 2003 – ABD

Filmin Konusu

Film 16 yaşındayken bazı ailevi problemler yaşayan Frank W Abagnale Jr henüz çok küçük yaşlarda oldukça usta işi dolandırıcıklarını konu ediniyor. Başlangıçta babasının kendisine verdiği küçük bir defteri ile çek sahteciliğine başlayarak ardından yaklaşık 6 yıl kadar pilot olarak, ardından doktor ve de son olarak avukat meslekleriyle milleti “tokatlamaya” devam ediyor.

Senet kopyalarındaki ustalığı kısa süre içerisinde FBI tarafından da fark edilen bu genç yetenek, yaklaşık 26 ülkede 4 milyon dolara yakın bir vurgun yapıyor. Ne var ki her suçlu gibi sonunda yakalanmaktan da kaçamıyor. İşinde son derece iyi olan bu genç sonrasında FBI ile anlaşma yaparak hapisten çıkıyor ve FBI adına çalışmaya başlıyor. Bizdeki denetimli serbestlik ile onlardaki bu çalışma tarzındaki personel niteliği bakımından uçurumlar biraz gözlerimi yaşlandırsa da olsun 😄

Filmde Leonardo DiCaprio reise Forrest Gump filminden de bildiğim ve oyunculuğuna hayran kaldığım Tom Hanks eşlik ediyor. Ve her iki oyunculuk da son derece güzeldi.

Film Hakkında

Özellikle de gerçek bir hikayeden esinlenilmesi nedeniyle izlemek istediğim ve izlediğim için de son derece mutlu olduğum bir filmdi. Zekalarına ve de bir konuda gerçekten uzman olan insanları oldum olası hayranlıkla izlemiş biri olarak bu film de son derece keyifliydi.

Filmin tek eksiğinin pembe panter vari bir giriş ile başlaması olduğunu söyleyebilirim. Tabii ki o dönemin teknolojisi gereği de böyle bir şey yapılmış olabilir ancak gerek kurgu gerekse senaryo son derece iyi işlenmiş.

Ha bir de avukat olması esnasında “baro sınavını nasıl geçtiği” konusundaki soru filmin sonuna kadar sizinle beraber geliyor, ona ne yazık ki yapabilecek bir şey yok ama sonrasında o soru işaretini de gideriyorlar hiç merak etmeyin 😎😍😁

Eğer ailece izleyebileceğiniz güzel bir film arıyorsanız Sıkıysa Yakala filmi ailenizle beraber izleyebileceğiniz çok güzel bir film. Yaklaşık 2.5 saatlik süresi gözünüzü hiç korkutmasın; nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir