Köreldim

Sevgi Yukarıdan Gelir

Haemos Haemos - - 3 dk okuma süresi
151

Kitabın Adı : Sevgi Yukarıdan Gelir

Yazar : Hayati İNANÇ

Sayfa Sayısı : 142

Yayın tarihi ve evi : Profil Kitap Ocak 2022

Konu Hayati İNANÇ ve onun kitapları olunca tabii ki benim inceleme veya eleştirme gibi bir niyetim söz konusu olamaz. Büyük bir keyifle okuduğum Hayati İNANÇ kitaplarını, gelecekte açıp “ya çok güzel beyitlerdi” diyerek özetlerine bakmak için yazıyorum.

Sevgi Yukarıdan Gelir Kitabının Özeti

Can Veren Pervaneler serisinden alışık olduğumuz “Hayati İNANÇ lugatı” bu kitapta da karşımıza çıkıyor. Adeta divan bulutları üzerinde dolaşıyor, ayaklarım yere basmıyor. Necip Fazıl üstadın “Kustum öz ağzımdan kafatasımı” benzetmesiyle aktardığı, son derece ütopik bir hal alıyorum. O beyitler, o deyişler, o anlatım ve üslup. Beni son derece kendine çekiyor.

“Söz, söyleyene kadar senin esirin; ağzından çıktıktan sonra sen onun esirisin.”

Hz. Alii

Bu kitapta bir söz geçiyor, “Gömülen, ölü değil, ölüm…” diye. Hayati İNANÇ eserlerini ne zaman okusam, ahir dünyanın farkındalığı artıyor bende. Bu koşuşturmacanın, bu telaşın aslında pek de bir anlamı olmadığı gerçeği yüzüme çarpıyor. Bundan kesinlikle şikayetçi değilim, sonsuz kez şükrediyorum. Aldatmacanın, hurafelerin dört bir yanımızı sardığı şu günlerde, “kendime gelmek” son derece özlediğim hallerden biri doğrusu.

Çokça beğendiğimiz Yahya KEMAL bir vezninde “Bir çok gidenin her biri memnun ki yerinden / Bir çok seneler geçti; dönen yok seferinden” diyerek aslında eski sevgiliyi değil de, ölümü benzetiyor imiş. Tabii benim bunu anlamam aşağıda ezberden Kus b. Saide tarafından ezberden okunan şu cümle ile cereyan ediyor;

Ma li era-nnase yezhebune ve la yerci’un

Eradu bil-mukami fe-ekamu em türiku hünake fenamu

İşini çok seven, işi için çokça emek veren biri olarak şu cümle de esasen çok hoşuma gitti; Bir işin delisi olmadan velisi olunmaz. Eskiler ne kısa cümleyle, ne dünyaları özetliyor pes doğrusu !

Beşinci İşlem

Doğrusu pek bir mest olduğum kitap doğrusu. Her bölümünde ayrı bir hikaye, ayrı bir ders var. Özellikle de şu son “Toplama, çıkarma, çarpma, bölme tamam da bir de beşinci işlem var: ilahi hesap.” Gerçekten son derece mest eden, ilahi teslimiyete güvenmemiz gerektiğini bize gösteren bir özet.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir