Köreldim

Sahip Olduğunuz Stresi Doğru Kullanmak

Haemos Haemos - - 3 dk okuma süresi
106

Kitabın Adı : Sahip Olduğunuz Stres i Doğru Kullanmak

Yazar : Kelly McGONIGAL

Sayfa Sayısı : 316

Yayın tarihi ve evi : Güney Kitap – Ekim 2020

Özellikle de iş hayatım nedeniyle yoğun stres altında olduğum bir dönemde, bu kitabın bana faydalı geleceğini düşünerek kitaba başladım. Açıkçası faydalı olduğunu da düşünüyorum.

Stres ve Doğası Kitabın Konusu

Kitap, aslında toplumumuzda çokça yanlış bilinen stres durumunu inceliyor. Haberlerde devamlı olarak stres hakkında “pü kaka” diye tabirler kullanılsa da; aslında stresin ne kadar elzem bir şey olduğu ifade ediliyor.

Bakıldığı zaman kitabın içerisinde verilen örnekler, bilimsel araştırmalarla da desteklenmiş. Hal böyle olunca şimdiye kadar bilinenin aksine aslında strese nasıl baktığımızla alakalı olduğunu düşünüyor insan. Stres, bu kitapta “değer verdiğiniz bir şey risk altında olduğunda ortaya çıkan şeydir.” olarak tanımlanıyor.

Stresin genel tanımına bakma şansım hiç olmamıştı ama haklılık payı olduğunu düşünüyorum.

Stres farkındalığını kavramak adına, stresle mücadele için şu yöntemler öneriliyor. Aslında mücadele, istenmeyen şeylere karşı olur. Burada tam mücadele demeyeyim de, stresi çevirmek diyeyim. Dönüştürmek anlamında.

1. Deneyimldiğin sırada stresin farkına varmak

2. Önemsediğin bir şeye tepki olarak geldiği için stresi benimsemek. Risk neydi ve senin için neden önemli?

3. Stresin sana verdiği enerjiyi, stresi kontrol etmeye çalışarak harcamak yerine kendi işini daha başarılı halde bitirmek için kullanmak.

Stres Yanıt Türleri

Kitap Hakkında

Stresin mucidi, Hans Selye ve yaptığı bir deney. Buradan sonra insanlar strese kötü demişler. Bu kitap, strese olan bakış açısını değiştirmekle kalmıyor; stresi hayatınıza sokmanız gerektiğini söylüyor.

Kitabın sonlarına doğru çok beğendiğim bir söz vardı. Bu arada onu söylemeden geçemeyeceğim; “Kendinle yarışmak istiyorsan, bu harika, kendine hedefler belirle. Ama asla başka birine karşı olmasın” Bu cümle bence harika bir özümseme.

Eğer stresle alakalı ön yargınız varsa ya da stresli bir yaşantı sürüyorsanız, bu kitap hayata bakış açınızı epey bir değiştirir. Bence bu kitabı okumayı ihmal etmeyiniz efem 🙂

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir