Köreldim

Rise of Empires : Ottoman

Haemos Haemos - - 3 dk okuma süresi
121

Youtube’da önerilenlerde bir Türk içeriği Rise of Empires : Ottoman dizisinin tanıtımına denk gelince bir “nedir bu ya neyin nesidir acaba?” diye merak edip biraz araştırdım. Dizi ilk sezonunda ve 6 bölümden oluşuyor. İstanbul’un fethini anlatan bir dizi olmuş. Sanırım İstanbul’un fethi ile alakalı olarak en son “Fetih 1453” isimli projeyi lise yıllarında izleme şansı bulmuştum. Ondan bu yana böylesi gelmemişti.

Başlangıçta Türkçe altyazılı olduğu için oyuncuların da İngiliz olacağını düşünmüştüm ancak pek çok tanıdık simayı burada görmek güzel oldu. Yapımcılığını bir Türk’ün üstlendiği bir dizide Türklere dair daha fazla bilgiye yer verilebilirdi. Örneğin ilk bölümde sadrazamın saraya sabaha karşı çağırılması normalde onun ölümü anlamına gelirken, bu dizide elinde bir keseyle gelen sadrazam oldukça korkmuş görünse de kesenin nedeninin “bir gelenek” olduğundan bahsediliyor.

Çocuk oyuncuların minnoş ingilizceleri ve kadınların İngilizceleri kendilerinin Türk olduğu konusunda beni emin olmaya itiyor. Ancak erkekler bu hususta gerçekten iyiler diyebilirim 😊

Dizinin Türklerin yaptığı magazinsel boyutu gibi değil de; tamamen tarihsel gerçeklerle insanı aydınlatmak gibi bir kaygı ile olayın incelenmesi nedeniyle de pek çok bilim insanının ve tarihçinin de yorumlarıyla belgesel-dizi’ye ışık göstermesi son derece güzel ayrı bir detaydı. Lakin bazı konularda ne yazık ki kaynaklar yetersiz olduğundan, tarihçiler de ihtimaller üzerinden gidiyorlar. Pek tabii bunu da o dönemin şartlarında değerlendirirsek son derece haklı bulabilirim.

Olumsuz Yönü

Her şey çok güzel, oyuncular, kostümler, oyunculuk vs. ancak dizide her ne kadar Türk bir yapımcı olsa da; yapımcı ekibinde yer alan yabancıların etkisi midir nedir bilinmez, diziyi izlerken birden istemsizce “lan bu gidişle harbiden bu sefer de İstanbul alınamayacak galiba” diye içimden geçirmeden edemedim. Tek bir komutanın çıkıp, 100-150 yeniçeriyi karpuz keser gibi kesmesi, biraz abartı gibi geldi.

Onun haricinde Rise of Empires : Ottoman dizisi son derece akıcı biçimde gidiyor. Türk dizilerindeki gibi 2 saat bir bölüm olmadığı için de bir çırpıda bitiyor. Sonunda ise “başlangıç” minvalinde bir şeylerden bahsediliyor, muhtemelen dizi gelecek sezonlarında da Osmanlı’nın diğer önemli olayları üzerinden ilerleyecek gibi. Hep beraber bakıp, izleyip, göreceğiz 😊

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir