Köreldim

Kurallar Kitabı #1

Haemos Haemos - - 7 dk okuma süresi
113

Kitabın Adı : Kurallar Kitabı #1

Yazar : Merthan DEMİR

Çeviri : Nil ALT

Yayın Evi : Yakamoz

Sayfa Sayısı : 192

Otostopçunun Galaksi Rehberi serisinin 2. kitabını beklerken, uzun süredir D&R üzerinden takip ettiğim ancak bir türlü almanın nasip olmadığı Kurallar Kitabı serisinin ikili halde indirimde olduğunu görünce direk olarak aldım 😍 Galaksi Rehberinin tedarik süresinin biraz uzun olması nedeniyle boş vaktimde “aperatif” olarak okumak için aldığım ve büyük zevkle bir çırpıda okuyup bitirdiğim bu kitap, ne klasik bir kişisel gelişim kitabı ne de bir şiir kitabı.

İkisinin güzel sentezlenmesi ile oluşturulmuş kitap, gerek sözlerle alakalı ilüstrasyon çalışmaları gerekse seçilmiş olan yazı tipi ve büyüklüğü ile gerçekten okumaktan zevk alınacak bir kitap. Güzel ve motive edici sözlerinin olduğu aşikar. Kurallar Kitabı #1 ‘ de böyleyse; serinin 2. kitabını merak ediyorum ancak ondan önce okumam gereken bir kitabım daha var.

Kitaptan hoşuma giden sözleri de buraya örnek olması, fikir vermesi ve gelecekteki bana bir not olarak bırakıyorum.

Güzel Kurallar Listesi 🤗

#Kural 6 : Keşkeler pişmanlıklardan daha ağırdır. Pişman ol ama asla keşke deme ! Çünkü ne için pişman olduğunu bilirsin. Yaşadın, yaptın ve pişman oldun. Ama keşke dediğin şeyi yaşamadın ve yapmadın. Bir daha düşün !

 

#Kural 15 : Hayatından gitmek isteyeni tutmaya çalışırsan, kendine ihanet edersin. Yokluğunda üzüleceğini bilmesine rağmen, varlığını senden sakınan birine yol göstermek, yapacağın en doğru iştir. O zaman söyle. İleriden sağa dönsün, sonra da defolup gitsin !

 

#Kural 19 : Dün tarihe karıştı. artık ne geri getirebilirsin ne de geriye gidebilirsin. Yarın henüz gelmedi. Ne görebilirsin ne de değiştirebilisin. Ne varsa bugünde var. Ne yoksa bugünde yok. Ne olacaksa bugünde olacak ve ne olmayacaksa bugün de olmayacak. Dün vardın, bitti. Yarın var mısın, bilinmez. Ama bugün varsın, işte buradasın ! O zaman yaşa ! Bugünü, bugün olduğu için yaşa !

 

Kural 30 : Zaman ilaç değil, uyuşturucudur. İyileştirmez zaman, alıştırır sadece ya da unutturur ya da uyuşturur. Her şeyi zamana bırak ama kendini değil !

 

Kural 32 : Ektiğin kadar biçecek, çalıştığın kadar kazanacak ve yorulduğun kadar kaybedeceksin. Gittiğin kadar gelecek, gördüğün kadar bilecek ve duyduğun kadar işiteceksin. Tencereyi karıştırmadan çorba olmasını bekleme ! İçine ne koyduysan, piştikten sonra onu içeceksin.

 

Kural 55 : Gez, göz, mutluluk… Sakın ıskalama !

 

Kural 60 : Gülerken ağzını kapatacak kadar mahcup olan insanlardan korkmayın ! Tebessümünü sakalyacak kadar utangaç olanlar, yüz kızartacak suç işleyemezler…

 

Kural 65 : “Geç kalmak” fiili zaman-mekan kavramını ilgilendiren durumlarda geçerlidir. Zamansız, mekansız, boyutsuz yaşanan duygularda, bu fiilin sadece “kalmak” kelimesi anlamlıdır. Çünkü bu duygularda, kalırsın. Gidemezsin. Gitmiş gibi görünsen de, oradasındır ve orada olduğun bir yere geç kalmak imkan dışıdır. Nelere geç kaldığını bir daha düşün! Kalıcı olacağın duygularda, kalbinde kalan insanla dans edebilmen dileğiyle…

 

Kural 91 :Bazı insanların işleri güçleri çay kaşığı gibi ortalığı karıştırmaktır. Öyleyse çayı şekersiz iç ve onları sap gibi ortada bırak !

 

Kural 104 : Mecnun’u Mecnun yapan Leyla’sı değil, Leyla’sına giden yoldu. Yolun doğruysa, yılma! Aşkının peşinden giden asla ölmez !

 

Kural 107 : İş işten geçtikten sonra ne işin önemi kalır ne işçinin. Yapacağın şeyleri, önemini yitirmeden önce yap! Seveceksen vaktinde sev, gideceksen vaktinde git ve döneceksen vaktinde dön !

 

Kural 152 :  Aşkın temeli, karşılık beklememeye dayanır. Sen seviyorsun diye onun da seni sevmesi şart değil. Sen yapabildiğinin en iyisini yap! Aşık ol, sev, bekle, hasret çek ! Ama duygularına karşılık bekleyerek aşkın içine sakın menfaat karıştırma !

 

Kural 162 :  Kaçmak korkaklık değildir. Yerine göre insanlardan, dertlerden, hayatın karmaşasından, köpeklerden ve hatta kendinizden bile kaçmanız gerekebilir. Dikkat etmeniz gereken nokta: Kaçtığınız yerde kaçtığınız şeylerle karşılaşmamak olmalı.

 

Kural 174 : Gözünden düşen birini gönlünle tutamazsın. Sen, sana yakışanı yap ve daha fazla düşmesine engel olmak için yardım et ! Ama tekrar gözüne sokmaya çalışma !

 

Kural 235 : Derdin üstünde dert vardır. Ancak Allah her insana kaldırabileceği kadar dert verir. O yüzden herkesin derdi kendine büyüktür. Çok mu derdin var? Emin ol sen onu kaldırabilecek güçtesin !

 

Kural 245 : İçin için birikip taşacak duruma geldiğin zamanlar, birilerine dert anlatmaya çalışma ! Bağıracak mısın, çağıracak mısın, küfür mü edeceksin? Bir kalemin, bir defterin olsun. Dök içini dökebildiğin kadar. Emin ol rahatlayacaksın.

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir