Köreldim

Kirli Para ( Dirty Money )

Haemos Haemos - - 3 dk okuma süresi
155

Normal şartlarda izlediğim diziler hakkında İzlediğim Diziler başlığı altındaki kısmı kullanıyorum, her bölümde ayrı konular işlenebildiği için çok fazla inceleme şansım olmuyor. Ancak Babil dizisinden sonra başladığım Kirli Para isimli bu belgesel serisi, kesinlikle herkese önerebileceğim bir seri. Biraz ekonomi alanına ilginiz varsa kesinlikle ilginizi çekebileceğini düşündüğüm bir belgesel serisi.

Netflix yapımı olarak 2018 yılında piyasaya sürülen bu dizide, adı üzerinde kirli yani illegal yollardan elde edilen paralar inceleniyor. Bu paraların aklanması, aklanırken ortaya çıkan yolsuzluklar, alınan cezalar, kanun açıkları ve de günümüzde oldukça popüler marka ve isimlerin dahi bu iddianamelerde adının geçiyor oluşu.

Başlangıçta hepsinin kurgu olabileceği ve gerçek olaylardan esinlenildiğini düşünüyordum lakin sonrasında küçük bir araştırma ile gerçek zamanlı olarak bu belgesellerin çekildiğini gördüm. Ülkemizde açıkçası bu tarz yapımlara çok rastlanılmıyor, bazı kesimlerin rahatsız olmaması adına çoğu şey üstü örtülerek geçiliyor. Ben, bu durumun yalnızca ülkemize özgü olduğunu düşünüyordum ancak dünya üzerinde de pek çok olayda bunlar yaşanmış.

Ünlü bankalar, ünlü başkanlar, ünlü markalar ve daha nicesi bu kirli para üzerinden nasıl milyar dolarlar kazanmış bu gözleniyor. Aynı zamanda ülkemizde olmasa da; özellikle ABD üzerindeki hukuksal sistemin açıklarının nasıl bambaşka sektörlerde kullanıldığı da anlatılıyor. Şimdilik 2 sezon ve toplam 12 bölümden oluşuyor. Bölümler ortalama 55 dakika ile 1 saat 10 dakika aralığında. Bana kalırsa olaylar her yönünden incelenmesi ve oldukça fazla tanık gösterilmesi nedeniyle oldukça yeterli bir süre.

Gerek işlediği konusu, gerekse işlediği konulardaki açıklayıcı ve delillerle bu konuları ispatlayıcı nitelikte olması nedeniyle ben bu belgeseli ders aralarında birer bölüm birer bölüm izledim. Başta da dediğim gibi; eğer ekonomi ve hukuk alanlarına ilginiz varsa, kesinlikle kaçırmamanız gereken bir belgesel olduğunu düşünüyorum.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir